Ofiary przemocy domowej i zdarzeń losowych znajdą schronienie i pomoc specjalistów w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Wrocławskiej 46. Miejsce pomocy dla osób w kryzysie sprzyja pracy terapeutów, którzy w dość krótkim czasie muszą pomóc ofierze stanąć na nogi.

Takie wsparcie do tej pory udzielane było w Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej 3. Niemniej Ustawa o pomocy społecznej mówi o tym, że jednostki organizacyjne pomocy społecznej, zapewniające całodobowe usługi, nie mogą znajdować się w jednym budynku z izbą wytrzeźwień. Dlatego trzeba było znaleźć inne miejsce dla osób poszkodowanych. System wsparcia został nieco przeorganizowany, a Ośrodek Interwencji Kryzysowej włączony w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - mówi dyrektor MOPR Rafał Szpak.
oik.jpg

W OIK-u jest miejsce dla maksymalnie 16 osób. Mogą one liczyć nie tylko na dach nad głową, ale i na pomoc specjalistów. Maksymalnie mogą przebywać u nas do 3 miesięcy. To okres krótki, ale bardzo intensywny, zarówno dla naszych podopiecznych, jak i pracowników - mówi Marta Szmelcer, p.o. kierownika Ośrodka. Ludzie trafiają do nas z różnych przyczyn. Zapewniamy schronienie przede wszystkim ofiarom przemocy. Jednak nasi specjaliści zapewniają pomoc psychologiczną także osobom, które znalazły się w różnych sytuacjach kryzysowych. Każdą sytuację traktujemy indywidualnie - zapewnia Marta Szmelcer.

Warto podkreślić, że na doposażenie hostelu i sal terapeutycznych OIK-u, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał 78 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu będziemy realizować trzecią odsłonę projektu "Drogowskaz dla rodzin", tym razem pod hasłem "strefa bezpieczeństwa" - mówi Marta Szmelcer. W ramach projektu zaplanowaliśmy działania edukacyjne i warsztaty dla ofiar przemocy. Chcemy zachęcić je do udziału w terapii, pracy nad sobą i swoim związkiem, a także uświadomić, jak traumatyczne dla dzieci jest dorastanie w atmosferze agresji i okazywania siły.

Dodajmy, że dwie poprzednie edycje projektu "Drogowskaz dla rodzin" spotkały się z dużym zainteresowaniem. W mieście prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w areszcie śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność.

oik1.jpg

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu