Muzyczna podróż po Europie za nami



Przez całe wakacje, w każdą niedzielę Juliusz Ursyn – Niemcewicz zabierał nas w muzyczną podróż po Europie, podczas której mogliśmy usłyszeć największe dzieła muzyki polskiej, hiszpańskiej, greckiej, włoskiej czy rosyjskiej. Dzisiaj, 26 sierpnia na zakończenie festiwalu Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” zaprezentowała najpiękniejsze utwory, wśród których nie zabrakło śląskich pieśni.

Festiwal „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn – Niemcewicz i goście” podobnie, jak w poprzednich latach, przyciągnął tłumy mieszkańców Bytomia i miast sąsiednich. Każdy koncert cieszył się ogromną popularnością nie tylko dzięki prezentacji światowych dzieł muzycznych, ale również za sprawą znakomitych artystów, którzy na zaproszenie bytomskiego tenora przyjechali do naszego miasta.

Dzisiaj na zakończenie letniego festiwalu Muzyka Narodów usłyszeliśmy największe śląskie, polskie i światowe przeboje w wykonaniu znanej w naszym regionie Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” oraz gościa specjalnego - Joanny Kściuczyk-Jędrusik, solistki Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonanych pieśni i przebojów były między innymi: „Szła dzieweczka do laseczka”, „Karliku, karliku”, „Karolinka” oraz wiele innych piosenek, które śpiewane są na tradycyjnych zabawach i biesiadach na Śląsku.

Przypomnijmy, że historia Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” sięga 1920 roku. Wówczas przy kościele Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach istniała grupa instrumentalistów, stanowiących późniejszy człon orkiestry. Orkiestrę założył górnik kopalni Franciszek Gyla w 1920 roku i jednocześnie został jej pierwszym kapelmistrzem.

Istnienie orkiestry wiąże się ściśle z kopalnią Miechowice oraz górniczymi i muzycznymi tradycjami regionu. Rozkwit orkiestry nastąpił na początku lat osiemdziesiątych. W tym czasie orkiestra koncertowała już poza granicami kraju m.in.: w byłym NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, kilkakrotnie w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Spośród wielu nagród i osiągnięć orkiestry należy wymienić zdobyte medale: w 1987 roku na Światowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Hamar w Norwegii orkiestra zdobyła Złoty Medal w konkurencji muzycznej oraz Brązowy Medal w konkurencji marszowej. Orkiestra liczy aktualnie 103 muzyków, z czego 23 członków to kobiety.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek