Komitet Rewitalizacji w terenie



Jak przebiega w naszym mieście realizacja projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego? Sprawdził to Komitet Rewitalizacji Bytomia podczas wyjazdowego posiedzenia zorganizowanego przez Biuro Rewitalizacji i Funduszy Europejskich UM.

Podczas spotkania omówiono i zaprezentowano członkom komitetu projekty EFS realizowane przez Wydział Polityki Społecznej UM, Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, Bytomską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości czy Zakład Aktywności Zawodowej w Bytomiu. Delegacja odwiedziła m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze przy ul. Moniuszki i Sądowej uruchomione w ramach projektu „Jak w rodzinie – utworzenie zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Bytomia”.

Przypomnijmy, że swój nowy dom znalazło tam 28 dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 18 lat. W nowych domach pod opieką wychowawcy młodzi uczą się podstawowych czynności. Angażują się w przygotowanie jadłospisu, listy zakupów, same podejmują pierwsze próby kulinarne. To daje im ogromną satysfakcję, bo czują, że od ich decyzji wiele zależy, nabierają wiary we własne siły. Każdego dnia uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, nawiązywania dobrych relacji z rówieśnikami, sąsiadami, gospodarowania pieniędzmi, dbania o siebie i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Członkowie komitetu odwiedzili też Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych przy ul. Dworcowej. Warto podkreślić, że placówka ta nie jest typowym domem pomocy społecznej dla osób starszych lecz także służy wsparciem osobom psychicznie i przewlekle chorym. Do realizowanych przez ośrodek projektów należą m.in. „W partnerstwie skuteczni – dostępne i efektywne usługi społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Bytom”, „Kompleksowe, alternatywne i aktywizacyjne usługi terapeutyczne dla osób przewlekle psychicznie chorych – mieszkańców miasta Bytom, w tym mieszkańców DPS dla Dorosłych” czy "Uruchomienie mieszkań chronionych wraz z zapleczem treningowym dla mieszkańców Miasta Bytomia i mieszkańców DPS dla Dorosłych". Pracownicy DPS-u opowiedzieli o prowadzonych w placówce działaniach miękkich polegających na przygotowaniu osób do samodzielnego funkcjonowania w mieszkaniach chronionych oraz w środowisku społecznym.

Wyjazdowe spotkanie było też okazją do zaprezentowania projektów realizowanych przez Bytomską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ideą przedsięwzięć (projekty o charakterze np. dotacyjnym, edukacyjnym) jest udzielenie wsparcia dotacyjnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej, świadczenie wsparcia zawodowego, psychologicznego, doradczo-szkoleniowego.

Na zakończenie uczestnicy spotkania udali się z wizytą do Zakładu Aktywności Zawodowej utworzonym przez Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. W uruchomionym w 2015 r. zakładzie zatrudnienie znalazło 50 niepełnosprawnych osób i bez wątpienia dzięki tej inwestycji rehabilitacyjna rola pracy zyskała na sile. Ich praca polega m.in. na prowadzeniu restauracji Świetlik, gdzie zajmują się obsługą recepcji, ustalaniem menu, zamawianiem towarów, przygotowywaniem posiłków oraz dbaniem o salę restauracyjną.

Galeria zdjęć:



Autor: AK