logo kolor.jpg
Archeolodzy zakończyli prace we wnętrzu kościoła św. Małgorzaty. Na fundamenty romańskiej świątyni, których szukali, nie natrafili, ale na tym nie koniec poszukiwań. W przyszłym roku przeszukamy całe Wzgórze św. Małgorzaty, bo całkiem prawdopodobne, że mogła znajdować się ona w innym miejscu grodu – mówi Beata Badura, archeolog z Muzeum Górnośląskiego.

Jak wyglądała taka świątynia, można się przekonać, udając się do Siewierza. Tam znajduje się, jeden z najstarszych w Polsce, kościół św. Jana Chrzciciela. Mierzy zaledwie 6 na 9 metrów. Świątynie budowane w tych czasach były bardzo małe – opowiada Beata Badura. Wstęp do nich miał zazwyczaj kasztelan i jego najbliżsi, nie wykluczamy zatem, że fundamenty bytomskiego romańskiego kościoła znajdują się w miejscu innym, niż szukaliśmy. W przyszłym roku, we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przeszukamy teren za pomocą georadaru. Nie możemy jednak wykluczyć, że fundamentów neoromańskiego kościoła już na Wzgórzu św. Małgorzaty nie ma.

Niemniej prace archeologów przyniosły inne efekty. Odkryto wejście do tajemniczej, nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z XV wieku, a także kamienny fundament, będący podstawą do barokowego, XVII wiecznego ołtarza. Trwają badania, które mają udzielić odpowiedzi na pytanie, czy ołtarz ten znajduje się w Bobrownikach w kościele św. Wawrzyńca.

Choć archeolodzy zakończyli już prace, to w kościele nadal działają ekipy remontowe. Jeszcze przez jakiś czas wyłączone z użytkowania będzie wnętrze kościoła, a msze św. odprawiane będą w kaplicy albo na zewnątrz.

Jak zapewnia proboszcz parafii, ojciec Marek Pardon, remont kościoła św. Małgorzaty idzie zgodnie z planem i zakończy się do końca tego roku.

Prace są możliwe dzięki realizacji projektu „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu”, na którego Werbiści uzyskali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Całkowity koszt prac wyniesie około 2,4 mln zł, a wykonane zostaną: instalacja centralnego ogrzewania, izolacja fundamentów, naprawa dachu i wieży wraz z odwodnieniem, czyszczenie, naprawa i konserwacja witraży, uzupełnienie ubytków w elewacji obiektu sakralnego, prace konserwacyjne posadzek, ścian i stropów, a także montaż monitoringu wokół kościoła.

remont sw. Małgorzaty.jpg


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, H. Klimek