13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego



Dwadzieścia jeden koncertów z udziałem artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Już w czwartek, 8 listopada rusza festiwal, który ukaże publiczności bogactwo rodzimej muzyki na czele z dziełami G.G. Gorczyckiego.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów, których koncerty wysłuchuje każdego roku kilkanaście tysięcy osób. Podczas dzisiejszej /5 listopada/ konferencji prasowej, na której przybliżono program imprezy oraz idee przyświecające tegorocznej edycji imprezy.

13. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a to za sprawą artystów o międzynarodowym uznaniu. Tegoroczny festiwal wpisuje się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stąd też jego motto: Wieki Niepodległej Kultury” – mówi Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu.

Jak mówią twórcy, na festiwal złoży się wiele wydarzeń, które wzmocnią narodową tożsamość i utrwalą polskie dziedzictwo kulturowe, w tym uczczą jubileusze polskich kompozytorów, także poprzez prawykonania ich dzieł. Ponadto specjalnie na zamówienie festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów.

Bytomską odsłonę festiwalu zaplanowano na sobotę, 10 listopada w Operze Śląskiej, gdzie mariaż muzyki barokowej i współczesnej pokazany zostanie poprzez wykonanie specjalnie przygotowanej industrialnej wersji III Koncertu Brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha oraz Sinfonii industrialnej Adama Wesołowskiego. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Hobarta Earle’a.

W piątek, 16 listopada, muzyka barokowa zabrzmi w kościele Św. Trójcy. Publiczność wysłucha wówczas dzieł muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej w wykonaniu Baroque Collegium 1685. Od kilku lat tradycją festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis. Wystąpi ona w Bytomiu już 17 listopada w kościele Wniebowstapienia Pańskiego w Szombierkach.

W sali Adama Didura w Operze Śląskiej 22 listopada wystąpi młoda chorwacka pianistka Mia Pecnik, która zaprezentuje m.in. dzieła Beethovena i Chopina. 1 grudnia w Operze Śląskiej będziemy świadkami kolejnej symbiozy czasów na przykładzie dzieł Jana Sebastiana Bacha i Arvo Pärta w wykonaniu gwiazdy tegorocznej edycji – kontratenora Andreasa Scholla, któremu towarzyszyć będzie orkiestra z Wielkiej Brytanii – London Baroque.

Tydzień później, 8 grudnia na dziedzińcu Sądu Rejonowego przy ul. Piekarskiej 1 zabrzmią kompozycje Karola Szymanowskiego, G. G. Gorczyckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Arvo Parta czy Wojciecha Kilara.

Koncert finałowy  zabrzmi  9 grudnia w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Ponad 170 artystów z Polski i Ukrainy: soliści Julia Alexeeva (sopran), Alla Poznyak (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Kitala (baryton) wraz z Narodową Orkiestrą Filharmoniczną w Odessie i Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Hobarta Earle’a, wykonają najznakomitsze dzieło w historii muzyki – słynną IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena z „Odą do radości”. Koncert dopełni Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Szymanowskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorami Festiwalu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A., Elektrobudowa S. A., Santander Bank Polska oraz Grupa 3S.

Więcej na: www.gorczycki.pl.

Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek