Odwiedź EC Szombierki i wspomóż WOŚP



To będzie z pewnością jedna z największych atrakcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bytomiu. 13 stycznia zapraszamy do zwiedzania Elektrociepłowni Szombierki. Bilety wstępu w formie cegiełki /10 zł/ zostaną przeznaczone na zbiórkę WOŚP, jaka będzie prowadzona w tym dniu podczas 27. finału akcji.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania perły architektury postindustrialnej w wyznaczonych godzinach. Wstęp będzie możliwy o godzinie 10.00, 11.00, 12.00 oraz 13.00. Dla miłośników poprzemysłowej architektury niedzielna impreza będzie z pewnością nie lada gratką.

Warto przypomnieć, że Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Swoją działalność rozpoczęła 29 listopada 1920 roku, kiedy to nastąpił pierwszy próbny rozruch podstawowych urządzeń elektrowni. Pierwotnie w budynkach elektrowni miała znajdować się fabryka materiałów wybuchowych, o czym mają świadczyć grube mury i stosunkowo lekki dach, którym w razie ewentualnej eksplozji miała uchodzić fala uderzeniowa wybuchu. Ostatecznie jednak majętna rodzina magnacka Schaffgotschów zdecydowała przeznaczyć zakład na potrzeby energetyczne swoich kopalń. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczały prąd oraz ciepło do pobliskich kopalni i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

Obecnie Elektrociepłownia Szombierki stanowi perłę architektury przemysłowej Górnego Śląska. Jej budynek góruje na miastem, a oświetlone 3 kominy są charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Bytomia. W roku 2009 w wyniku plebiscytu internetowego Elektrociepłownia Szombierki uznana została jednym z „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego”. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Finał 27. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia, a pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Klub Przyjaciół EC Szombierki