Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku



Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, w trakcie którego zrekonstruowane zostaną wydarzenia, jakie miały miejsce w Miechowicach w styczniu 1945 roku.

Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 26 stycznia są: Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, parafia pw. Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach, Garnizon Górnośląski, Combat Alert Zielone Diabły oraz gmina Bytom. Do tej pory zorganizowano dwa widowiska historyczne poświęcone wkroczeniu Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku, a także Tragedii Miechowickiej, w trakcie której mogło zginąć nawet ponad 380 osób. Obydwie rekonstrukcje cieszyły się ogromną popularnością, którą zobaczyli nie tylko mieszkańcy Bytomia, ale również miast ościennych. Tegoroczna rekonstrukcja z pewnością również przyciągnie setki widzów, na których będą czekały również wydarzenia dodatkowe, w tym między innymi: zwiedzanie podziemnego schronu, wystawy poświęcone wydarzeniom w Miechowicach i II wojnie światowej, a także wiele innych atrakcji.

Zapraszamy od godziny 12.00 na teren ProFort Centrum, Bytom – Miechowice, ul. Stolarzowicka 19. Widowisko rozpocznie się o godz. 14.00.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Sobotniej rekonstrukcji będą towarzyszyły również między innymi dwa wydarzenia. W piątek, 25 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na wykład poświęcony działaniom wojennym prowadzonym na terenie Miechowic, a także Tragedii Miechowickiej. Odczyt, który zaprezentuje prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, odbędzie się w budynku Ośrodka Ostoja Pokoju w sali „Cisza Syjonu” /ul. Matki Ewy 1 w Bytomiu – Miechowicach/.

Z kolei w sobotę, 26 stycznia zapraszamy także do zwiedzania schronu przeciwlotniczego z okresu drugiej wojny światowej. W schronie powstała m.in. wystawa upamiętniająca tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 zwana Tragedią Miechowicką.

Przypominamy, że podziemny schron będzie można zwiedzać od 12.00 do 13.30 oraz po zakończeniu widowiska do godziny 18.00. W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Warto dodać, że tuż obok schronu znajduje się zabytkowy szlaban forteczny z Nędzy pod Raciborzem. Szlaban to pancerna konstrukcja wykonana z żelaza, która zamontowana została przed II wojną światową po niemieckiej stronie granicy. Takiej blokady nie był w stanie sforsować nawet czołg.

Z kolei Einmannbunker – jednoosobowy bunkier przeciwlotniczy – był obiektem, który ustawiano głównie przy zakładach przemysłowych, a także w sąsiedztwie ważnych budynków kolejowych. Produkowano je masowo w Niemczech w latach 1938 – 1945, a ich celem była ochrona wartownika w przypadku nalotu i ostrzału artyleryjskiego oraz przed odłamkami bomb i pocisków artyleryjskich.

PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM IMPREZY

Plakat_1.jpg
 

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: ProFort Centrum