Z wizytą w CzechachW ten weekend we Vsetnie, mieście partnerskim Bytomia, odbyły się Valasskie Zarenie, coroczna impreza promująca Morawską Wołoszczyznę. Na to wydarzenie zaproszenie przyjęła m.in. delegacja z Bytomia.

Z partnerską wizytą do Czech udał się wiceprezydent Waldemar Gawron, który spotkał się z władzami Vsetina oraz wziął udział w festiwalowych wydarzeniach, na które złożyły się liczne koncerty i pokazy. Była to również okazja do rozmów i wymiany doświadczeń z partnerami Vsetina, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali z Mödling w Austrii oraz Starej Lubovnej i Trencianskich Teplic w Słowacji.

Podczas spotkań poruszono m. in. tematykę związaną z gospodarką odpadami, a także omówiono realizowane w Bytomiu i Vsetinie projekty finansowane z funduszy unijnych. 

Wiceprezydent Waldemar Gawron odwiedził wyremontowane pracownie jednej z vsetińskich szkół, z którą współpracuje Szkoła Podstawowa nr 32 w Stroszku, realizując wspólne projekty edukacyjne. Gospodarze pochwalili się także swoimi inwestycjami, w szczególności remontem lodowiska oraz modernizacją budynku miejscowego teatru.

Przypomnijmy, że w tym roku mija 15 lat od podpisania umowy partnerskiej między Bytomiem i Vsetinem. Dzięki porozumieniu zarówno w naszym mieście, jak i u naszych południowych sąsiadów, realizowano wspólne projekty na niwie oświaty, polityki społecznej i gospodarki.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. M. Bosek