UM Bytom: Gratka dla miłośników archeologii i historii

2 min czytania

Konferencja naukowa oraz wystawa poświęcona najnowszym badaniom archeologicznym na wzgórzu Św. Małgorzaty, a także warsztaty i prelekcje z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza 17 i 19 października wszystkich, którzy interesują się historią i archeologią naszego miasta i nie tylko.

W czwartek, 17 października zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na konferencję i wystawę poświęconą najnowszym odkryciom archeologicznym na wzgórzu św. Małgorzaty. Konferencja naukowa Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu w świetle najnowszych badań interdyscyplinarnych” ma na celu podsumowanie dotychczasowych badań prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin, przede wszystkim archeologów i historyków. Małgorzatka, historycznie najstarsze miejsce w Bytomiu, wciąż skrywa tajemnicę. Dzięki badaniom archeologicznym i analizie odkrytych zabytków wzgórze powoli uchyla jej rąbka. W konferencji wezmą udział badacze z kilku ośrodków: Bytomia, Katowic, Gliwic, Łodzi, Krakowa i Wrocławia.

Warto dodać, że konferencja towarzyszy wystawie Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” zorganizowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przy wsparciu gminy Bytom. Na wystawie będzie można oglądać odkrycia archeologiczne, jakich dokonali archeolodzy pracujący na wzgórzu św. Małgorzaty. Warto dodać, że w trakcie ostatnich badań, związanych z remontem kościoła św. Małgorzaty, archeolodzy odkryli bowiem ślady drewnianego barokowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Jak się okazało, nie tylko otoczenie, ale i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Badania znalezisk i materiału kostnego pozwoliły przyjrzeć się codzienności dawnych bytomian, jak i im samym.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze zabytki, m.in. monety w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (13461378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar datowany na lata 13751411 dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Wystawie towarzyszą również fotografie i plany.

Z kolei w sobotę, 19 października z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii zapraszamy na prelekcje, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzanie po wystawach związanych z badaniami archeologicznymi nie tylko w Bytomiu.

Zobacz program Konferencji i **Międzynarodowego Dnia Archeologii w Bytomiu

**

Autor:Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/, bytom.pl/gratka-dla-milosnikow-archeologii-i-historii

Autor: krystian