Z uwagą o centrum



Sprawom związanym ze Śródmieściem poświecono trzecie już w tym miesiącu spotkanie prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. Potrzeba zmiany wizerunku centrum  to temat,  który zdominował  dyskusję o niezbędnych w mieście remontach.  Nie inaczej było podczas wczorajszego / 18 listopada/ spotkania w „Gastronomiku”.

Mieszkańcy podkreślali konieczność poprawy systemu oczyszczania miasta, tak  by wizytówka, jaką jest  zabytkowe ścisłe centrum, nie był już powodem do wstydu. Prezydent Mariusz Wołosz przedstawił zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w kwestii utrzymania czystości. Nowe zapisy umowy gwarantują zwiększenie częstotliwości oczyszczania ulic w Śródmieściu.  Kosze na śmieci w ścisłym centrum oczyszczane są 3 razy dziennie, a poza pasem drogowym  - 6 razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że zmieniono też technologię wykonywania prac (5-krotne oczyszczania ręczne i 2-krotne oczyszczanie mechaniczne).
 
Mieszkańcy Śródmieścia  zwracali uwagę na potrzebę wyremontowania ulic, chodników oraz uporządkowania ruchu w rejonie płyty Rynku. Prezydent przedstawił uczestnikom spotkania aktualny zakres prac drogowych w  centrum. Wśród nich m.in. remonty chodników na ul. Woźniaka, Oświęcimskiej, Gliwickiej, Parkowej, Chrobrego, Smolenia i Jagiellońskiej.  W planach są remonty nawierzchni ul. Mickiewicza, Grottgera, Orląt Lwowskich, Powstańców Warszawskich, Kasperka, Morcinka, Prusa, Olimpijskiej, przy dworcu kolejowym przy ul. Kolejowej  oraz na pl. Wolskiego.
 
Sporo miejsca poświęcono też tematowi rewitalizacji Śródmieścia, w ramach której modernizowane będą budynki  min. przy ul. Piłsudskiego, Siemianowickiej  Żeromskiego czy Witczaka. Remontowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji będą też części wspólne siedmiu budynków mieszkalnych przy ul. Piłsudskiego i Kwietniewskiego. Zagospodarowane będą też śródmiejskie podwórka. Znikną  stare oficyny przy ul. Katowickiej, Piłsudskiego, Żeromskiego, Piekarskiej.
 
Nowe oblicze zyskają też kamienice i ich otoczenie przy ul. Dworcowej, Zaułku, Rycerskiej, Szymanowskiego  i Jagiellońskiej.  Będą też remontowane części wspólne 10 budynków w kwartale ulic: Głęboka, Matejki, Katowickiej i Rostka. Warto też wspomnieć o prowadzonej modernizacji miejskiego oświetlenia.
 
Prezydent Mariusz Wołosz przedstawił też uczestnikom spotkania działania dotyczące modernizacji sieci ciepłowniczej w Śródmieściu. Tylko w 2019 roku za ponad 5 mln zł wyremontowano 16 węzłów cieplnych i podłączono do sieci m.in. Szpital Specjalistyczny nr 2  oraz placówki edukacyjne. W następnych latach planowana jest budowa kolejnych węzłów i podłączenie następnych budynków opalanych węglem do miejskiej nitki ciepłownicze, co znacznie wpłynie na jakość powietrza.Wśród planowanych inwestycji jest też przebudowa sieci wodociągowej na ul. Woźniaka i Dworcowej, a także budowa i przebudowa kanalizacji sanitarnej na ul. Piekarskiej i Północnej.
 
Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w poniedziałek, 25 listopada o 16.00 w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Suchogórskiej 98.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. Hubert Klimek