UM Bytom: Photovoice. Jak młodzi postrzegają uczucia?
Metodę photovoice wykorzystali uczniowie Technikum nr 4, by obrazem wyrazić przekaz płynący z 4. edycji projektu Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na …XD. Ta edycja skierowana jest do nastolatków i ich rodziców.
Hasła zawarte w projekcie zainspirowały młodych ludzi do wykonania plakatów podczas warsztatów w Pracowni Technik Multtimedialnych Bytomskiego Ośrodka Edukacji. Podjęli się niełatwego zadania, bo trudno jest opowiedzieć obrazem: zaufaj mi, wskaż mi dobrą drogę, pokaż mi, jak być odpowiedzialnym czy krzyk to nie rozmowa. Efekty ich prac będzie można podziwiać m.in. na profilu społecznościowym projektu.
**Photovoice **to metoda fotografii partycypacyjnej stosowana w badaniach psychologii społecznej. Dzięki zdjęciom łatwiej jest opowiedzieć zawiłe historie życia, pokazać trudności z jakimi borykają się ludzie, zwrócić uwagę opinii publicznej na palące problemy. Metodę można także stosować w edukacji jako narzędzie dydaktyczne, w pracy pedagogicznej w celu ułatwienia uczniom rozmowy o trudnych tematach. Nieodzowny jest podpis pod zdjęciem, dzięki któremu można lepiej zrozumieć sytuacje i uczucia autora.
Dodajmy, że Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na…XD to 4. edycja realizowanego w Bytomiu projektu przeciwko przemocy. Skierowana jest przede wszystkim do nastolatków i ich rodziców. W szkołach odbyły się Niebieskie godziny wychowawcze na temat tego, jak rozpoznawać przemoc oraz Akademia rodzica prawie dorosłego dziecka - grupy wsparcia dla opiekunów uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzone przez pedagogów i psychologów. W mieście pojawią się też ulotki, plakaty i kalendarze odnoszące się do projektu.
Projekt realizowany jest w Bytomiu od 2016 roku, a dofinansowuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność. Dzięki ministerialnej dotacji można było również sfinansować zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Autor: Iwona Wronka
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/, bytom.pl/photovoice-jak-problem-dorastania-widza-mlodzi
Autor: krystian