Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie oczami biologa



Około 300 km chodników, liczne komory – niektóre wielkości boiska piłkarskiego, a także bogata fauna, m.in. zimowisko tysięcy nietoperzy – to niektóre z ciekawostek, o których dr Grzegorz Kłys, biolog Uniwersytetu Opolskiego, opowie na spotkaniu 14 stycznia (wtorek) o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

Podziemia są pozostałością górnictwa srebrno-ołowiowego istniejącego na tym obszarze ponad 800 lat (ostatnią kopalnię zamknięto w 1922 r.). Występująca tu sieć podziemna jest pozostałością licznych kopalń. Z kilku tysięcy szybów istniejących jeszcze na początku ubiegłego wieku obecnie do podziemi prowadzi ich tylko kilka. Oprócz bogatej fauny bezkręgowców, które znalazły tu swoje miejsce, zimuje tu przynajmniej kilka tysięcy nietoperzy z 10 gatunków. Jest to więc prawdopodobnie drugie co do wielkości hibernakulum nietoperzy w Polsce – mówi dr Grzegorz Kłys. System ten jest osobliwym miejscem, w którym obserwuje się wnikanie nowych gatunków, głównie trogloksenów szukających tu schronienia. Trwa tutaj ciągłe wnikanie organizmów i adaptacja do warunków podziemnych – dodaje.

Obecnie obiekt wpisany na listę obszaru Natura 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie PLH240003 oraz listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor: KM