Cztery bardzo ważne powody, dla których warto zamontować w domu żaluzje i rolety. Znasz je?

Okienne rolety zewnętrzne mają do zaoferowania więcej, aniżeli może się to z początku wydawać. Słynne bowiem rolety antywłamaniowe zakorzeniły w nas silne skojarzenie z tą właśnie ich funkcją, tymczasem jest to jedynie jedna z wielu ich drogocennych właściwości. Żaluzje rolety uzupełniają się dziś nawzajem, tworząc tym samym kompozycję wielu udogodnień będących ukłonem w stronę użytkowników. Żaluzje fasadowe mogą poszczycić się dziś naprawdę ciekawymi rozwiązaniami oraz zastosowanymi w nich technologiami, podczas gdy przeciętna cena rolet zewnętrznych wciąż jest bardzo atrakcyjna dla zwykłego człowieka, jak ja, czy wielu czytelników tego artykułu. To wszystko sprawia, że właśnie teraz okazja ku temu, by przychylniej spojrzeć w stronę zewnętrznych rolet okiennych.

Czym w ogóle są rolety i żaluzje?

Zasadnicza różnica między tymi dwoma elementami wyposażenia jest dość prosta. Otóż żaluzje to po prostu połączone ze sobą listwy, które zamontowane są pod pewnym kątem i mogą być regulowane zależnie od bieżącego „zapotrzebowania” na światło. Kiedy jest nam zbyt ciepło, lub za dużo słońca dostaje się do pomieszczenia, zwyczajnie możemy zasłonić żaluzje, a kiedy indziej z kolei odsłonić je, by nacieszyć się każdym promieniem otulającym subtelnie ukochane zakamarki naszego miejsca na ziemi. Z roletami natomiast sprawa ma się inaczej, są one bowiem nieco bardziej złożone, choć wciąż proste. Podobnie, jak żaluzje, rolety stanowią system zasłonowy, a w skład elementów tworzących ich konstrukcję wchodzą:

  • obudowa, czyli skrzynka rolety oraz jej prowadnice
  • pancerz, czyli, jak w przypadku żaluzji, połączone ze sobą listewki
  • napęd manualny lub elektryczny

Mechanizm działania również nie należy do najbardziej skomplikowanych. Pancerz rolety wysuwa się ze skrzynki i poruszając się po prowadnicach opuszcza się w dół, zasłaniając okno. Nowoczesne rolety elektryczne posiadają również funkcję żaluzji, co znacznie zwiększa ich potencjał użytkowy.

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na montaż rolet zewnętrznych, najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu. Umożliwi to usytuowanie skrzynki rolety w nadprożu, a to z kolei pozwoli na pełne odsłonięcie okna w słoneczne dni. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, nie musimy się martwić. Remont mieszkania lub domu również jest dobrą okazją do założenia rolet, będziemy musieli jednak zdecydować się na ich odpowiedni rodzaj. Tych wyróżniamy cztery: naokienne, podtynkowe, natynkowe i RKS. Jeżeli zakres prac montażowych przerasta nasze możliwości lub chęci, możemy zdecydować się na założenie rolet bezinwazyjnych. Cały proces trwa kilka minut, ponieważ nie wymagają one wiercenia dziur w ścianach i tego podobnych.

Czy warto decydować się na rolety antywłamaniowe?

Bez wątpienia najbardziej popularnymi roletami są te z funkcjami antywłamaniowymi. Należy jednak odróżnić te wysokiej jakości od tych, które z bezpieczeństwem łączy jedynie chwytliwa nazwa. Nie ma bowiem mowy o skutecznych zasłonach zewnętrznych, jeżeli nie posiadają one odpowiednich systemów łączenia się z alarmem domowym, czujników ruchu i blokad uniemożliwiających otworzenie rolety od zewnątrz. Dobre rolety nie ograniczają się jednak do dbania o nasze bezpieczeństwo. W upalne dni pozwalają bowiem ochłodzić pomieszczenie i zapobiegać jego nagrzewaniu, zimą z kolei zatrzymują ciepło w budynku. Jak? To proste. Między oknem a pancerzem rolety tworzy się poduszka powietrzna stanowiąca dodatkową warstwę izolacyjną uszczelniającą okna, przez które wydostaje się zazwyczaj 15-25% ciepła z całego budynku. Kolejną zaletą jest zmniejszenie poziomu hałasu dobiegającego zza okien. Niektóre zasłony naokienne posiadają również duże walory estetyczne. Mowa tu o tak zwanych shutters, które słyną ze swojej estetyki.