Piotr Stawiński o ojcu



"Odgruzowywanie Bytomia" to prawdopodobnie jeden z pierwszych obrazów zrealizowanych w Bytomiu przez Bolesława Stawińskiego, współzałożyciela legendarnej Grupy Krakowskiej. Dzieło to wzbogaciło zasoby Muzeum Górnośląskiego, a wydarzeniu towarzyszyło dziś /26 stycznia/ spotkanie z synem malarza, Piotrem Stawińskim. Wziął w nim udział prezydent Mariusz Wołosz.

„Odgruzowanie Bytomia” to praca z 1945 roku, będąca najprawdopodobniej jednym z pierwszych obrazów zrealizowanych przez artystę po przyjeździe do naszego miasta. Wraz z obrazem muzeum stało się właścicielem sześciu prac rysunkowych będących szkicami do tegoż dzieła. Tematem prac artysty są martwe natury, podmiejskie pejzaże, scenki rodzajowe w kawiarni, portrety przyjaciół. Świetnie opanował technikę akwarelową, malował również kompozycje olejne.

Pamięć o zmarłym w 1983 roku artyście i jego twórczości, która przetrwała pożogę wojenną i zachowała się w zbiorach rodzinnych, pielęgnuje jego syn Piotr - także związany ze śląskim środowiskiem artystycznym.

Piotr Stawiński zadebiutował w 1974 roku, wystawiając swoje obrazy, grafiki i rysunki w słynnym bytomskim klubie „Pyrlik”. Od tego czasu jego twórczość była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach w kraju (m.in. Pałac pod Baranami w Krakowie, Galeria Kronika w Bytomiu, Galeria Teatru im. St. Witkiewicza w Zakopanem, GCK Katowice) i za granicą (Włochy, Francja, Niemcy). W latach 80. Stawiński stał się współzałożycielem awangardowej jak na tamte czasy grupy artystycznej „Dell Arte”, a także Akademii Sztuki Fascynującej, które swoje początki miały w Bytomiu.

Nowy nabytek autorstwa Bolesława Stawińskiego można oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego MGB.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek