Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Chcesz poznać historię powstań śląskich? Przyjdź do Muzeum Górnośląskiego



Powstania śląskie w latach 1919-1921 odegrały kluczową rolę w walce o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Już w najbliższy czwartek, 6 lutego zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego, gdzie zostaną zaprezentowane publikacje na temat wydarzeń, które rozegrały się wiek temu.

Warto podkreślić, że koniec Wielkiej Wojny w 1918 roku stanowił niewątpliwie istotną datę zarówno w historii Europy, jak również w dziejach Górnego Śląska. Zarówno wojna, jak i wydarzenia kolejnych czterech lat, - trzy powstania śląskie /1919-1920-1921/ oraz plebiscyt na Górnym Śląsku w 1921 roku - będące jej bezpośrednią konsekwencją, zapisały się głęboko w pamięci indywidualnej i zbiorowej Górnoślązaków.

Z okazji trwających rocznic związanych z wydarzeniami, jakie miały miejsce w latach 1919-1921 Muzeum Górnośląskie wydało publikacje mające przybliżyć historyczne chwile na Górnym Śląsku. Zapraszamy 6 lutego do Muzeum Górnośląskiego na spotkanie z dr Joanną Lusek oraz Maciejem Droniem, autorami książek poświęconych powstaniom śląskim i plebiscytowi na Śląsku. Pierwszą z przedstawionych publikacji będzie praca „Polskę widzieli… Album fotografii z okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu„ w opracowaniu Macieja Dronia, Przemysława Jagieły i Joanny Lusek.

Album przedstawia około 200 fotografii, które podzielono tematycznie na sześć części: „Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska”, „Na pierwszej linii 1919–1920–1921”, „Po drugiej stronie barykady”, „Polski Komisariat Plebiscytowy i plebiscyt”, „Bilans strat i zysków” oraz „Pamięć o powstaniach”. Poza nielicznymi wyjątkami fotografie pochodzą z dwóch kolekcji, znajdujących się w zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Pierwsza z nich stanowi spuściznę po mjr. Janie Ludydze-Laskowskim, zastępcy naczelnego dowódcy sił powstańczych w 1921 roku i jednym z pierwszych dziejopisów powstań śląskich. Druga z kolekcji została wytworzona w Muzeum Śląskim w Katowicach w latach 30. XX wieku, w ramach przygotowań do wystawy, zorganizowanej w 15. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Powstała ona drogą wypożyczania odbitek lub klisz od osób prywatnych – najczęściej byłych powstańców – i wykonywania reprodukcji, których przygotowanie zlecano profesjonalnym zakładom fotograficznym w Katowicach i Krakowie.

Kolejną zaprezentowaną książką będzie praca Joanny Lusek „Zanim nastała Polska… Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji”,  a inspiracją do jej przygotowania była 100. rocznica wybuchu powstań śląskich, 100. rocznica udziału kobiet w wyborach powszechnych w Polsce i w Niemczech oraz 90. rocznica otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Podstawę do przygotowania tej publikacji stanowił autorski wybór 60 relacji kobiet, ułożonych alfabetycznie i poddanych naukowemu opracowaniu. Pochodzą one z „Księgi pamiątkowej pracy społeczno-narodowej kobiet na Śląsku od roku 1880 do roku 1922”.

Promocja publikacji odbędzie się w Muzeum Górnośląskim /Sala Kolumnowa/ - gmach przy ul. Wojciecha Korfantego. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Górnośląskie w Bytomiu