Dorabianie kluczy – co warto wiedzieć?

Większość z nas nie zastanawia się, na czym polega dorabianie kluczy, dopóki nie pojawi się taka potrzeba. W przypadku prostych kluczy do niedrogich, standardowych zamków dorobienie dodatkowego klucza jest proste, co jednak zrobić, gdy mamy do czynienia z nietypowym zamkiem? Podpowiadamy!

Czy dorabianie kluczy zawsze jest możliwe?

Prawie każdy klucz da się dorobić, ale niektóre z nich są trudniejsze do skopiowania, niż inne. Najczęściej spotykane klucze – poza najtańszymi – to patentowe, czyli takie, których nie można skopiować bez specjalnej karty. Dorabianie takich kluczy trwa kilka minut i wykonuje się je na specjalnej maszynie – czyli kopiarce. W każdym mieście jest wiele punktów dorabiania kluczy, w których można dorobić większość popularnych typów kluczy. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy musimy dorobić nietypowy klucz, na przykład do sejfu czy zabytkowego zamka?

Dorabianie kluczy nietypowych

Jeżeli mamy do dorobienia niestandardowy klucz, musimy zgłosić się do firmy, która dysponuje odpowiednią wiedzą i narzędziami. Czasem możliwe jest uzyskanie dodatkowego oryginalnego klucza – trwa to dłużej, ale na podstawie karty bezpieczeństwa czasem można uzyskać dodatkowy klucz od producenta. Z kolei dorabianie kluczy do sejfów często odbywa się na podstawie pisemnego zlecenia właściciela szafy pancernej. Warto zlecać takie usługi doświadczonym firmom, takim jak https://zamki.sos.pl/uslugi/dorabianie-kluczy/. Warto wiedzieć, że możliwe jest nawet dorabianie kluczy na podstawie zamka, którego nie można wymienić, a nie posiadamy kluczyka.

Ile kosztuje dorabianie kluczy?

Cena usługi zależy od trudności w dorobieniu klucza, a także miejscowości – w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków ceny są zazwyczaj wyższe, niż w mniejszych miejscowościach. Dorabianie kluczy patentowych zwykle kosztuje kilkanaście złotych, natomiast nietypowe zlecenia wyceniane są indywidualnie. Najwięcej zapłacimy za uzyskanie dodatkowego oryginału, a także dorabianie kluczy na podstawie zamka – w tej ostatniej sytuacji konieczne będzie ręczne wykonanie klucza, więc wiąże się to z największym nakładem pracy.