W poniedziałek otwarcie żłobka. Przedszkola czekają na wyniki badań



Są już wyniki testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych wśród pracowników żłobka oraz część wyników badań personelu bytomskich przedszkoli. Pobrane próbki nie potwierdziły zakażenia u żadnego z pracowników żłobka, dlatego zostanie on otwarty już w poniedziałek, 1 czerwca. Są też częściowe wyniki testów przeprowadzonych wśród pracowników bytomskich przedszkoli. U 151 osób nie potwierdzono zakażenia koronawirusem.
 
Od samego początku decyzja o tym czy uruchomić miejskie przedszkola i żłobek uzależniona była od wyników badań, jakie przeszło ponad 260 pracowników bytomskich przedszkoli oraz żłobka. Cieszymy się, że możemy przekazać dobre wiadomości. Pracownicy żłobka  są zdrowi i po weekendzie mogą wrócić do pracy. Czekamy jeszcze na wyniki pozostałych 100 pracowników przedszkoli. Jeśli nie potwierdzą one zakażenia wśród personelu placówki zostaną otwarte od wtorku, 2 czerwca  - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Przypomnijmy, że na testy na obecność  koronawirusa przeznaczono 200 tys. zł  z rezerwy budżetowej naszego miasta. Przeprowadzenie testów wśród personelu miejskich placówek było dobrą decyzją. Możemy w sposób bezpieczny zorganizować opiekę nad dziećmi w miejskich przedszkolach i żłobku - mówi Adam Fras, zastępca prezydent Bytomia.
 
W Bytomiu funkcjonują 41 przedszkola miejskie, w których chęć skorzystania z opieki dla swoich dzieci zadeklarowało około 22% rodziców (ok. tysiąca dzieci). Z kolei w Żłobku Miejskim nr 1 zgodnie z informacjami od rodziców - przebywać będzie ok. 40 maluchów w pomieszczeniach przygotowanych zgodnie z procedurami sanitarnymi.

Sytuacja epidemiczna w Bytomiu nadal jest dynamiczna i wszelkie decyzje o odmrażaniu funkcjonowania placówek edukacyjnych czy opiekuńczych podejmujemy z ostrożnością
- mówi Adam Fras. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono testy wśród prawie setki pracowników bytomskich szkół podstawowych, by zyskać pewność, że nikt z personelu nie jest zakażony lub nie przechodzi choroby bezobjawowo.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W przypadku, gdy rodzice zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, do 14 czerwca będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia.

Autor: AK