Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Zdrowe nawyki cyfrowe i nauka programowania w szkołach



Szkoła Podstawowa nr 21 zakwalifikowała się do programu edukacyjnego Fundacji Orange. Od września w bytomskiej placówce rozpoczną  się zajęcia, na których uczniowie klas 1-3 poznają zasady odpowiedzialnego korzystania z technologii, a klas 4-8 - podstawy programowania.
 
Mimo pandemii i nietypowego trybu zajęć szkolnych w ciągu miesiąca do fundacji napłynęło ponad 1200 zgłoszeń z całej Polski od szkół zainteresowanych udziałem w jej edukacyjnych inicjatywach. Każda placówka musiała wypełnić formularz online i przygotować pracę konkursową wykonaną wspólnie z uczniami podczas zdalnego nauczania. Komisja oceniała zadanie pod kątem pomysłowości, poziomu zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi.
 
Liczba zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania, było ich aż o 300 więcej niż rok temu – mówi Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange. Cieszy nas to zainteresowanie i zaufanie ze strony szkół. Nasze programy MegaMisja i #SuperKoderzy są przygotowane tak, aby uczniowie i nauczyciele mogli wyjść z ławek, pracować w grupach, realizować zadania praktyczne, wspólnie omawiać dane zagadnienia i szukać rozwiązań.
 
Zakwalifikowane szkoły od września rozpoczną cykl zajęć z dziećmi. W MegaMisji wezmą udział uczniowie klas 1-3 i będą uczyć się rozsądnego, bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Dowiedzą się m.in. jakie treści można publikować w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać praw autorskich, jak odróżniać reklamę od informacji, dbać o dobre maniery w internetowych kontaktach i zachować umiar w używaniu smartfonów. Za zrealizowane zajęcia szkoły otrzymają punkty i będą mogły wymienić je na gwarantowane nagrody – tablety, audiobooki, książki i pomoce edukacyjne.

Nauczyciele nie muszą być informatykami ani ekspertami od cyfrowych technologii - otrzymają kompleksowo przygotowane materiały, instruktaże, scenariusze zajęć, możliwość podnoszenia swoich kompetencji i wsparcie w prowadzeniu projektu na każdym etapie. Takie zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu przez godzinę.

Będzie to okazja do zdobycia cennych umiejętności i ważna lekcja o tym, że nowe media to nie tylko zabawa i gry, ale także możliwość rozwoju kompetencji niezbędnych w przyszłości i dostępu do cennych zasobów wiedzy. W obyciu z technologiami ważne jest nie tylko sprawna obsługa, ale zdrowe nawyki: ostrożności, bezpieczeństwa i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy je w sposób sensowny i wartościowy.

Programy Fundacji Orange są objęte patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.


Autor: AK
Zdjęcia: materiały prasowe Fundacji Orange