Problemy ze strony aparatu ruchu mogą stanowić ogromny problem. Nie dotyczą one jedynie osób starszych czy niepełnosprawnych, ale mogą one spotkać każdego z nas. Bóle pleców, kręgosłupa, drętwienia kończyn, brak czucia. Powodów, które sprawiają, że takie pojawiają się u nas objawy może być naprawdę bardzo dużo. Chcąc uzyskać pomoc, szukamy jak najlepszych rozwiązań, sprawdzonych specjalistów, wartych uwagi zabiegów. Wśród licznych metod walki z problemami układu ruchu, z pewnością terapia manualna wiedzie tutaj prym i okazuje się być ona jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z bardzo wieloma dolegliwościami.
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna jest to niekonwencjonalna metoda stosowana w fizjoterapii i rehabilitacji rehabilitacja21.com.pl, często zaliczana do typu terapii holistycznej, w której to celem jest złagodzenie dolegliwości i poprawienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Praca z ciałem polega tutaj przede wszystkim na odblokowaniu stawów, jak również i fragmentów kręgosłupa, tak, aby móc jak najbardziej przywrócić danym partiom odpowiednią ruchomość. Terapia manualna wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku diagnozowania i leczenia elementów układu ruchu, które są zmianami odwracalnymi. Działa ona między innymi w obrębie stawów, więzadeł, jak również i samego kręgosłupa.
Głównym narzędziem pracy fizjoterapeuty lub osteopaty są jego dłonie, a w tym odpowiedni dotyk i stosowny rodzaj ucisku. Nie każda osoba specjalizująca się w tego typu pracy z pacjentem może takie zabiegi wykonać. Podstawą jest bowiem kurs terapii manualnej, dzięki któremu pacjent trafia w ręce osoby, które zna anatomię organizmu, ma podstawy medyczne do wykonywania takiej pracy i posiada niezbędną wiedzę w zakresie tego właśnie typu terapii.
Kiedy terapia manualna okaże się być dobrym wyborem?
Istnieją wskazania do tego, by taką terapię manualną móc zastosować. Dotyczy to przede wszystkim bólów w obrębie kręgosłupa, zwyrodnień i skrzywień kręgosłupa, jak również wad postawy i nerwobóli. Zdarza się tak, że terapia taka jest doskonałą opcją także i dla osób przewlekle zmęczonych oraz mających problem ze snem. Co więcej, terapia taka jest bardzo dobrym wyborem dla tych wszystkich osób, które są po zabiegach chirurgicznych i potrzebują odpowiedniej formy pomocy wspomagającej leczenie. Osoby, które chcą postawić na kurs terapii manualnej z pewnością dowiedzą się, jaki pacjent będzie mógł być przez nich leczony i kiedy będzie można zaoferować mu profesjonalną i rzetelną pomoc.
Techniki terapii manualnej
W terapii manualnej do pracy z pacjentem, w zależności od tego, z jaką ten męczy się przypadłością, stosuje się odpowiednie techniki. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć możemy między innymi masaż poprzeczny, funkcyjny oraz masaż tkanek głębokich. Pierwszy z nich polega na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do więzadła, do włókien mięśnia czy też do przyczepu mięśnia do kości. Jego zadaniem jest poprawienie ukrwienia, jak również zmniejszenie bólu i przyspieszenie procesów przeciwzapalnych.
Masaż funkcyjny łączy z jednej strony ruch w stawie, z drugiej masaż i rozciąganie mięśnia. Pacjent musi być rozluźniony, a wszelkie ruchy wykonywane są przez fizjoterapeutę, w kierunku przeciwnym do ,,normalnego”. I trzeci rodzaj masażu - tkanek głębokich, polega na delikatnym masowaniu poszczególnych części ciała, aby móc wydłużyć, rozluźnić oraz rozciągnąć mięśnie i ścięgna. Innymi technikami, jakich uczy kurs terapii manualnej są stretching, a więc rozciąganie, neuromobilizacja, czyli działanie na układ nerwowy poprzez napinanie lub rozluźnienie nerwu. Dobrze sprawdza się także manipulacja stawów, czyli chiropraktyka, która polega na szybkim uruchomieniu zablokowanego stawu. I nie może w terapii manualnej zabraknąć także mobilizacji, a więc takiej aktywności, która ma za zadanie zapewnić płynność ruchów stawów oraz zmniejszyć lub zwiększyć ruchomość w tych właśnie stawach.
Czy każdy może poddać się terapii manualnej?
Nie. Nie jest to forma pomocy dla osób, które walczą z niewydolnością krążenia mózgowego, z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, z zapaleniem stawów. Nie przeprowadza się również terapii manualnej u osób mających świeże urazy tkanek czy też u pacjentów, u których w obrębie skóry występują inne zmiany. Stawiając na kurs terapii manualnej, każdy z uczestników otrzymuje wyraźne instrukcje, kogo może leczyć, a kogo nie, tak, aby mieć 100% pewność, że danej osobie pomaga, a nie jej szkodzi. To tak naprawdę stanowi element nadrzędny.
Bez wątpienia kursy terapii manualnej są doskonałą propozycją uzupełniającą dla fizjoterapeutów i osteopatów. Szkoły oferujące tego typu szkolenia i kursy, działają przy pomocy najlepszych specjalistów, od których z pewnością warto się uczyć i zdobywać pokłady wiedzy. Im lepiej przeprowadzony kurs, tym więcej można z niego wynieść, a zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennej pracy z pacjentem.