Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Aktualna sytuacja epidemiczna w szkołachW całym kraju rośnie liczba szkół, w których pojawiają się przypadki zakażenia koronawirusem.  Według danych MEN już w 375 polskich szkołach wprowadzono zdalne nauczanie, a w prawie 1037 placówkach dzieci i młodzież uczy się w trybie hybrydowym. Z epidemią mierzą się też bytomskie szkoły i domy kultury, które do końca tygodnia zdecydowały się przejść na nauczanie zdalne.
 
Przypadki zakażeń koronawirusem pojawiły się w  bytomskich szkołach oraz kilku przedszkolach. Na podstawie decyzji wydanej przez  bytomski Sanepid, do soboty, 17 października w trybie nauczania zdalnego funkcjonować będą Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Karbiu.

Do końca tygodnia zamknięte pozostaną Przedszkola Miejskie nr 12 i 20, które otrzymały decyzję Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej po tym jak u pracownika stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Do jutra w trybie hybrydowym będzie się uczyć jedna klasa w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespołu Szkół. Kwarantanną objęto też ośmioro dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8, gdzie zakażony jest jeden pracownik.

Sanepid prowadzi wywiady wśród osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi i podejmuje decyzje o nałożeniu kwarantanny. Z najnowszego raportu płyną informacje o 5 uczniach zakażonych koronawirusem i  21 nauczycielach, u których potwierdzono pozytywny wynik testu. 729 uczniów z  Bytomia  przebywa na kwarantannie. Na kwarantannie przebywa też  61 nauczycieli, 26 pracowników administracji. U czterech z nich stwierdzono wynik pozytywny.
 
Ze względów bezpieczeństwa, wiceprezydent Adam Fras, zwrócił się do dyrektorów placówek edukacyjnych, aby zawiesili organizację zajęć pozalekcyjnych, a także wprowadzili rygor noszenia maseczek i bezwzględnej dezynfekcji. Ponieważ pojawiły się przypadki zachorowań wśród pracowników, którzy prowadzą zajęcia w kilku przedszkolach, podjęto decyzję, by na czas wzmożonego wzrostu zachorowań, zrezygnować w tych placówkach z zajęć prowadzonych przez dochodzących nauczycieli.

 Dane z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej (15 października)

Liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni /liczba osób ogółem/ - 1337;
Liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS - 80;
Liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym PPIS - 168;
Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia SARS CoV-2 -12;
Liczba ozdrowieńców /liczba osób ogółem/ - 1194;
Liczba zgonów /SARS CoV-2/ - 35.


Autor: AK