Wszystko, co trzeba wiedzieć o izolacji i kwarantannie



Czym różni się kwarantanna od izolacji? Kto musi się poddać obowiązkowej kwarantannie i jak wygląda wydawanie  decyzji w tej sprawie?  Przedstawiamy aktualne informacje (stan prawny na 5 listopada) dotyczące tych zagadnień.

Obecnie kwarantannie podlegają 4 kategorie osób:
  • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy,
  • osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
  • osoby skierowane na test w kierunku COVID-19 – od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny.
     
Przepisy nie nakładają obowiązkowej kwarantanny na osoby współzamieszkujące z osobą skierowaną na test: zarówno bezobjawową (podejrzaną o zachorowanie na COVID-19), jak również wykazującą objawy chorobowe (wyniku testu u osoby badanej, osoby z nią  współzamieszkujące są obejmowane kwarantanną, a kwarantanna osoby badanej przekształca się w jej izolację.
 
1.    osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) 
  • I etap kwarantanny (narażenie ciągłe) – obejmuje okres zamieszkiwania z osobą w izolacji (osoba zakażona),
  •   II etap kwarantanny – (okres ponarażeniowy) 7 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu izolacji osoby zakażonej.

Wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących kwarantanny
  • Osoby powracające z zagranicy podczas przekroczenia granicy otrzymują informacjęo objęciu kwarantanną oraz ulotkę z instrukcjami co do dalszego postępowania – decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
  • Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.  Objęcie tej osoby kwarantanną nie wymaga decyzji organu PIS.

Informację o kwarantannie i czasie jej trwania możesz sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.

W przypadku, gdy niezbędne jest uzyskanie decyzji w formie pisemnej, decyzję może przesłać właściwa terytorialnie stacja sanitarno-epidemiologiczna. Wówczas należy się kontaktować  z infolinią pod numerem telefonu: 22 25 00 115.
 
W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiono automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny.  +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę.
W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer głównej infolinii Centrum Kontaktu Państwowej Inspekcji Sanitarnej +48 22 25 00 115.

Zwolnienie z odbywania kwarantanny

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie,  np.:
  • członkowie rodziny zamieszkujące z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
  •  rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.
Osoba objęta kwarantanną nie musi obecnie uzyskiwać zgody sanepidu na opuszczenie miejsca odbywania kwarantanny lub izolacji (ani informować o tym policji), jeżeli opuszczenie mieszkania ma na celu wykonanie testu.

Zniesienie kwarantanny po uzyskaniu ujemnego wyniku testu - kwarantanna zostanie zniesiona automatycznie następnego dnia od otrzymania ujemnego wyniku testu, zarejestrowanego w systemie EWP. W przypadku testu wykonanego prywatnie, nie jest wystawiane skierowanie, a zatem nie jest na pacjenta nakładana automatyczna kwarantanna. O skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny decyduje, w uzasadnionych przypadkach, powiatowy inspektor sanitarny.

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com