Placówki kultury zamknięte



Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od dzisiaj, 7 listopada weszły w życie  nowe obostrzenia. Zamknięte zostały między innymi placówki kultury. Zakaz nie ominął również Muzeum Górnośląskiego, w którym trwała czasowa wystawa prac Stanisława Szukalskiego. Jeśli nie zdążyliście zobaczyć jej do tej pory, publikujemy galerię zdjęć niektórych eksponatów. Po otwarciu, które jest planowane na 29 listopada zapraszamy Was osobiście. Wystawa potrwa bowiem do końca roku.

Wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Kolekcja prac Stacha z Warty oraz Szczepowców liczy ponad 100 obiektów i jest bezsprzecznie jednym z największych zespołów dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami.

Wystawę dopełniają dzieła udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie (z kolekcji Marka Maciołowskiego) w postaci prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego, Muzeum Okręgowe w Toruniu, które użyczyło zbiór monet oraz medali, Muzeum Śląskie w Katowicach, będące depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej, Galerię Dyląg w Krakowie, a także kolekcjonerów prywatnych, dzięki którym na wystawie znalazły się nie tylko interesujące dzieła Szukalskiego i Szczepowców, ale także związane z nimi artefakty.

To nie jedyna wystawa jaka będzie czekać na zwiedzających po 29 listopada. Otwarta 10 listopada (wernisaż odbędzie się tylko online) wystawa „Pomiędzy magią a religią” to zestawienie dualizmu wierzeniowego w kulturze tradycyjnej i jego współczesnych przejawów. Akcent treściowy rozłożony zostanie na dwie współgrające ze sobą płaszczyzny. Pierwsza ukazuje człowieka jako osobę wierzącą w Boga, która poprzez modlitwy, wstawiennictwo świętych, używanie dewocjonaliów itp. pragnie polepszyć swój los i ustrzec się od nieszczęść. W centrum drugiej stoi zaś człowiek, który wierzy w przesądy i zabobony oraz stosuje różne praktyki magiczne, by uchronić się od złego.

Galeria zdjęć:



Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek