0Zwiększenie bezpieczeństwa poprzez system monitoringu, nowe chodniki, nowe place zabaw i miejsca rekreacji - te i wiele innych uwag zgłosili mieszkańcy Bobrka, którzy odwiedzili wczoraj /25 stycznia/ punkt konsultacyjny projektu rewitalizacji tej części miasta.


- Za nami dyżur punktu konsultacyjnego, podczas którego mieszkańcy ulic objętych rewitalizacją przedstawili swoje koncepcje. Dziękuję za wszystkie sugestie i zapewniam, że znajdą one swoje odzwierciedlenie w konkretnych projektach - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Pomysł na podobszar 8

Projekt zakłada szereg inwestycji, w tym rewitalizację zabytkowego osiedla Nowej Kolonii Robotniczej (od ul. Czajkowskiego w kierunku północnym - ul. Olszewskiego, ul. Jochymczyka, ul. Stalmacha, ul. Żwirowa). Planowane są do stworzenia m.in. strefy sportu, strefy zabawy dla najmłodszych, placyki gospodarcze, strefy wypoczynku, nowe ciągi piesze, strefy zieleni oraz oświetlenie. Projekt zakłada także wyburzenie budynków oficyn i zabudowań gospodarczych przy ul. Zabrzańskiej 126, ul. Konstytucji 31a, ul. Konstytucji 38.

Rozmawiając o rewitalizacji przestrzeni publicznych, mieszkańcy zwracali uwagę na charakter tej części Bytomia m.in. związany z dużą liczbą dzieci mieszkających w kwartałach ulic Stalmacha i Żwirowej i potrzebę stworzenia dla nich bezpiecznej infrastruktury do zabawy. Zwarta zabudowa powoduje też, że Bobrek jest już chyba jednym z niewielu miejsc, gdzie mieszkańcy mają potrzebę integracji i spędzania razem czasu. Dlatego mieszkańcy sugerowali, by w ramach projektu umożliwić im te spotkania z przyjaznym otoczeniu wyposażonym w małą architekturę (nowe ławeczki, zadbane trawniki).

Ponieważ jednym ze zdiagnozowanych problemów w Gminnym Programie Rewitalizacji były kwestie związane z bezpieczeństwem, mieszkańcy zwracali szczególną uwagę na konieczność dobrego doświetlenia i zainstalowania monitoringu na rewitalizowanym terenie.


Nowe instalacje w Nowej Kolonii Robotniczej

Mieszkańcy podkreślali, że niezbędne są nie tylko remonty elewacji, ale przede wszystkim wyposażenie osiedla w gazociąg. Trwają już przygotowania do tej inwestycji, która będzie także kolejnym elementem walki z niską emisją. Problemem, na który zwracali uwagę mieszkańcy rewitalizowanych ulic, były też sprawy związane z segregacją odpadów i przypadki podpaleń kontenerów na odpady. Uczestnicy konsultacji zaproponowali więc, by na osiedlu zastosować półpodziemne pojemniki. Nie zabrakło też pytań o nowy chodnik wzdłuż ul. Jochymczyka czy zadbanie o przyjazną przestrzeń np. nawiązując kontakt z działającą w Bobrku fabryką wełny mineralnej.

Nowa Kolonia Robotnicza - postidustrial do odkurzenia

Powstałe w latach 1907-1922 osiedle Nowa Kolonia Robotnicza to jeden z elementów dziedzictwa przemysłowego naszego miasta i Bobrka. Architektura osiedla nawiązuje do stylów historycznych, secesji i modernizmu. Do dziś zachowało się ponad 50 domów. Budynki mieszkalne trzy i czterokondygnacyjne wybudowane z czerwonej cegły łączą różne konwencje stylowe i stanowią ciekawy zespół urbanistyczny, czego świadomość mają mieszkańcy tej części Bytomia.

To, co wyraźnie wybrzmiało z rozmów z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów to fakt, że po wielu latach potrzeby mieszkańców i wyjątkowość Bobrka, będącego kiedyś sercem przemysłowego Bytomia, zostały dostrzeżone. - Mamy nadzieję, że ten projekt zacznie zmieniać oblicze tej dzielnicy - mówili mieszkańcy.

1 2 3

4 5

Źródło: UM Bytom