Konieczność oznakowania altan śmietnikowych, większa częstotliwość usuwania ciekłych nieczystości oraz likwidacja mobilnych zbiórek odpadów komunalnych - to najważniejsze zmiany wprowadzone do regulaminu utrzymania czystości i porządku w naszym mieście.

- Wprowadzone podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zmiany w regulaminie usystematyzowały jego zapisy względem nowego wykonawcy, który od stycznia b.r. obsługuje nasze miasto w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Elektrośmieci do czerwonego kontenera i do PSZOK

I tak z regulaminu utrzymania czystości w mieście zniknął zapis o Mobilnych Punkach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, której organizacji nie zawarto też w umowie z nowym operatorem.

- Od jakiegoś czas obserwowaliśmy coraz mniejsze zainteresowanie mieszkańców mobilnymi zbiórkami, stąd też decyzja, by zoptymalizować koszty i zrezygnować z tej formy odbioru odpadów - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziały Komunalnego.

Drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można wrzucać do specjalnych czerwonych pojemników rozstawionych w 17 lokalizacjach na terenie całego miasta. Na pojemniku podany jest także numer infolinii 572 102 102, dla tych, którzy chcieliby się w ekologiczny sposób pozbyć elektroodpadów większych rozmiarów. Koszt odbioru odpadów to 35 zł.

Bytomianie wciąż mogą bezpłatnie korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II 10 gdzie mogą zostawić nie tylko elektrośmieci, ale też przeterminowane leki, chemikalia zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

Oznakowanie miejsca wynoszenia śmieci

Ponieważ na gminie, a także Straży Miejskiej leży ustawowy obowiązek kontrolowania segregacji odpadów oraz czystości w placykach gospodarczych, niezbędne było wprowadzenie konieczności oznakowania altan śmietnikowych, placyków gospodarczych i innych miejsc, z których mieszkańcy na co dzień korzystają wyrzucając śmieci.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, gdzie z jednej altany czy placyku korzystają mieszkańcy kilku adresów. Jednoznacznie opisany placyk gospodarczy ma ułatwić mieszkańcom odnalezienie miejsca, z którego powinni korzystać pozbywając się odpadów.

Szambo do opróżnienia raz na kwartał

W związku z wnioskiem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o., wprowadzono zmianę w zakresie minimalnej częstotliwości pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości. Po wejściu w życie uchwały, nieczystości ciekłe będzie należało usuwać nie rzadziej niż raz na kwartał.

Bioodpady bez worka

Doprecyzowano też zapisy uchwały sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania bioodpadów. Możliwe jest ich składowanie jedynie w przeznaczonych do tego pojemnikach. Podobne zapisy odnoszą się również do usługi odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z nieruchomości zamieszkałych.