ubezpieczenie samochodu

Zakup wymarzonego modelu samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się nie tylko z satysfakcją, ale również obowiązkami, jakich trzeba dopełnić. Jeżeli autko stoi na parkingu pośrednika i nie jest chronione ubezpieczeniem OC, nie uda się nim przyjechać na kołach do miejsca swojego zamieszkania. Jeżeli sprzedawca opowiada bajki, aby dokonać transakcji i twierdzi, że można nim podjechać na przegląd zaledwie kawałeczek a potem prosto do domu to kłamstwo. Konieczne jest OC! Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy? Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w Polsce. Ale co zrobić, jeżeli pojazd będzie potrzebny wcześniej?

Kontrola najwyższą formą zaufania – Józef Stalin w tym przypadku miał rację

Zawsze dokonując zakupu auta poza granicami kraju, należy dokładnie przejrzeć dokumentację. Niezbędne jest poznanie ważności polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialni cywilnej. Jeżeli auto takie posiada (honorowane w Polsce), to sytuacja jest prosta i chwilowo bezproblemowa. Można z takim OC poruszać się po drogach na kołach, do chwili jego przerejestrowania. Ale co zrobić, gdy pojazd jest nieubezpieczony? To też nie problem, wystarczy wykupić krótkoterminowe OC. Takiego zakupu można dokonać razem z tablicami wywozowymi i obowiązuje ono do momentu wygaśnięcia ich ważności.

Gdzie uzyskać takie tablice? Takie tablice z unikatowym kodem otrzymuje się w państwie, w którym pojazd został nabyty. Na przykład kupując mercedesa w Niemczech, trzeba wykupić tablice na określony czas - od 5 do 30 dni. Gdzie można je dostać? W specjalnych punktach, które znajdują się przy urzędach niemieckich, oczywiście po wcześniejszej wizycie w dziale komunikacji. Ale trudniej będzie, jeżeli autko zostanie nabyte w Belgii, w tym przypadku zarówno tablice i dokumenty uda się nabyć tylko w Brukseli.

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy – co na to przepisy?

Osoby lub firmy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży pojazdów używanych bardzo często przywożą je z zagranicy na lawecie. Jeżeli auto przebywa na placu, przedsiębiorca nie musi wykupywać ubezpieczenia. Ale inaczej sprawa wygląda, w przypadku, gdy przyszły nabywca chce odbyć autem jazdę próbną czy też pojechać na sprawdzenie stanu technicznego na stację diagnostyczną. W takim momencie powstaje obowiązek ubezpieczenia samochodu http://fullpolisa.pl , a mówi o tym ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Otóż posiadacz samochodu jest zobowiązany do wykupu polisy OC, czyli zawarcia umowy ubezpieczeniowej najpóźniej w momencie wyjechania nim na drogę.

Kto ma obowiązek wykupu polisy OC na pojazd sprowadzony z zagranicy?

Dzięki temu, że istnieje krótkoterminowa polisa OC, zarówno pośrednik jak i nabywca mogą dokonać jej zakupu i mieć ubezpieczone auto. Umowa zawierana jest na okres nie krótszy niż 30 dni, a jest to wystarczający czas na załatwienie formalności i na rejestrację samochodu w Polsce. A co się dzieje w sytuacji, gdy zakupu dokonuje się w komisie? Wtedy pośrednik może przed sprzedażą pojazdu zawrzeć taką polisę z ubezpieczycielem i przekazać ją przyszłemu właścicielowi. Jeżeli natomiast ktoś sam sprowadza pojazd z zagranicy, musi pamiętać o wykupie OC, od razu po zakończeniu transakcji. Inaczej wygląda sytuacja, gdy taki pojazd będzie transportowany do kraju na lawecie.

Co trzeba wiedzieć o umowie ubezpieczeniowej OC krótkoterminowej? Po pierwsze ten rodzaj ubezpieczenia nie przedłuży się z automatu na następny okres, a po drugie taką polisę można wykupić tylko raz. O czym trzeba wiedzieć? Umowa krótkoterminowa działa na takich samych zasadach jak znana wszystkim polisa OC, którą wykupuje się na cały rok. Jej zakres ochrony jest taki sam. Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy OC krótkoterminowej? Na pewno dowód rejestracyjny i oczywiście umowa na podstawie, której dokonano sprzedaży samochodu (nie może mieć więcej niż 30 dni). Jeżeli sprowadzony z zagranicy pojazd będzie miał kierownicę po prawej stronie, stawka może być wyższa.

Samochód używany sprowadzony z zagranicy, ale już zarejestrowany w kraju

W takim przypadku, sprzedający powinien wraz z kompletną dokumentacją przekazać kupującemu opłaconą polisę OC., Jeżeli składka została zapłacona na cały okres jej obowiązywania, trzeba uzyskać informację, czy towarzystwo ubezpieczeniowe wykona rekalkulację składki. Ubezpieczyciel nie w każdym przypadku wykona takie czynności z korzyścią dla nowego właściciela. Jeżeli samochodem będzie kierowała osoba z małym doświadczeniem i w młodym wieku, ubezpieczyciel może domagać się dopłaty. Ale czy trzeba na to przystawać? Taką umowę uda się wypowiedzieć w każdym momencie i nabyć OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym na korzystniejszych warunkach.

Samochód używany sprowadzony z zagranicy, który nie został jeszcze wyrejestrowany przez jego właściciela

Nowy właściciel może jeździć tym autem po polskich drogach. Jest jedno, ale! Taki pojazd musi mieć opłaconą polisę OC i potwierdzone bieżące badanie diagnostyczne. W naszym kraju samochodem na tablicach zagranicznych można się poruszać przez 30 dni. To jest czas na zarejestrowanie go i zawarcie umowy ubezpieczeniowej OC.