logo

Pięć placówek, ponad 300 uczestników i koszt opiewający na ponad 7 milionów złotych. Tak w skrócie można podsumować dobiegający końca unijny projekt: „Jak w rodzinie - utworzenie zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych".

Realizowany w obszarze rewitalizacji przez prawie 4 lata projekt zakładał utworzenie pięciu placówek opiekuńczo-wychowawczych. W ramach projektu wyremontowano i uruchomiono placówki przy ul. Moniuszki, Sądowej, Piekarskiej, Miarki oraz Piłsudskiego, gdzie swój nowy dom znalazły dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat objęte pieczą zastępczą.

Mimo że projekt zakończy się w grudniu tego roku, placówki opiekuńczo-wychowawcze nadal będą pełnić rolę instytucjonalnej pieczy zastępczej dla dzieci oczekujących na nowy dom.

Jak w rodzinie

Przypomnijmy, że obowiązek utworzenia tego rodzaju placówek nałożyła na gminy ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która jednoznacznie traktuje o tym, że w jednej takiej placówce nie może być więcej niż czternaścioro dzieci.

W ramach projektu, mieszkania w kilku lokalizacjach w Śródmieściu zostały umeblowane i odpowiednio wyposażone. Podczas realizacji projektu przykładano ogromną uwagę do tego, by warunki, jakie zapewniono dzieciom były zbliżone do tych panujących w normalnej rodzinie, a wychowawcy koncertując się na pracy z podopiecznymi, zwracali uwagę na uczenie wychowanków samodzielności, pokazywanie normalnego codziennego życia.

Z funduszy projektowych opłacana była bieżąca działalność pięciu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Warto dodać, że uczestnikami projektu były nie tylko dzieci i młodzież przebywająca w tych placówkach, ale też ich otoczenie, czyli rodzice lub opiekunowie prawni.

Warunki do nauki i rozwoju

W ramach projektu sfinansowane zostało wyżywienie, ubrania, środki czystości, leki, kieszonkowe dla wychowanków, opłata za energię elektryczną, wodę, gaz, czynsz, wynagrodzenia wychowawców. Wychowankowie mieli możliwość skorzystania z korepetycji (matematyka, język polski, język angielski) oraz zajęć z psychologiem, logopedą i tyflopedagogiem. W każdym roku trwania projektu dzieci mogły wziąć udział w 13-dniowym wyjeździe wakacyjnym.

Ze środków UE zakupione zostało wyposażenie do sali terapeutycznej (tablica interaktywna, meble, gry planszowe i edukacyjne, tablety), 10 komputerów stacjonarnych All In one, 6 komputerów przenośnych, wyposażenie placówek.

Projekt „Jak w rodzinie - utworzenie zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych” - dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne, działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, poddziałanie: 9.2.3. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych - OSI. Całkowite wydatki kwalifikowane projektu to 7 mln 122 tys. zł w tym dofinansowanie 6 mln 624 tys. zł.