Zbiorniki procesowe – ważne ogniwo w każdym zakładzie produkcyjnym

Procesy realizowane w dużej skali wymagają solidnego zaplecza i odpowiedniego sprzętu. W zakładach zajmujących się na przykład oczyszczaniem ścieków ważną rolę pełnią duże zbiorniki składające się na instalacje na stacji dozowania. Dozowanie koagulantu jest jednym z etapów w procesie oczyszczania ścieków. Pomaga w efektywny sposób zredukować ilość drobin rozpuszczonych w cieczy. Aby proces dozowania przebiegał właściwie, konieczne jest zbudowanie linii technologicznej, w skład której wchodzi stacja dozowania koagulantu.

Do przechowywania i wspomagania produkcji

Zbiorniki procesowe są powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach, na przykład produkcyjnych. Pełnią rolę magazynów półproduktów, mieszalników, w których następuje łączenie różnych substancji. Są również elementami większych maszyn, działających jako urządzenia do dozowania na przykład chemikaliów.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości dużych przedsiębiorstw produkcyjnych bez obecności tego typu konstrukcji. Nowoczesne technologie, wykorzystywane do produkcji i różnorodność dostępnych form sprawiają, że zbiorniki z powodzeniem mogą być stosowane w firmach z różnych gałęzi gospodarki. Instalacje na stacji dozowania są jednym z przykładów zastosowań, ale katalog możliwych realizacji jest niemal nieskończony.

Stacja dozowania koagulantu – ale nie tylko

Zbiorniki chemoodporne stosowane w przemyśle wykorzystywane są w zakładach z branży spożywczej, papierniczej czy chemicznej. Wspomniana wcześniej stacja dozowania koagulantu instalowana jest najczęściej w oczyszczalniach ścieków.

Magazyny cieczy o dużych pojemnościach obecne są wszędzie tam, gdzie zachodzą procesy mieszania, dozowania czy rozcieńczania. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka wytrzymałość na trudne warunki panujące w zakładach. Materiał użyty do budowy zbiorników jest odporny na działanie żrących substancji, wytrzymały na obciążenia i wahania temperatury.