Nowe przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Wejście w życie przepisów Polskiego Ładu wywołało skutki w kwestiach podatkowych poszczególnych rodzajów działalności gospodarczych. Zmiany dotyczą między innymi wyliczeń zaliczek na podatek dochodowy, ewentualnych ulg, czy ich braku. Aby podjąć decyzję, która z form będzie najlepsza po wprowadzeniu nowych przepisów warto przeanalizować każdą z osobna.
Opodatkowanie firm
Znaczna większość przedsiębiorców prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze, jednak w bieżącym roku zmieniły się obciążenia podatkowe. Koszty prowadzenia działalności będą niestety wyższe, wzrośnie wysokość składki zdrowotnej i znika możliwość jej odliczenia od rocznego zeznania podatkowego. W zależności od formy opodatkowania wskazane są średnie koszty ponoszenia kosztów składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy będący na ryczałcie rozliczają się na podstawie przychodów, czyli wartości sprzedaży. Obowiązują ich stawki od 3% do 17%, konkretne wartości są zależne od charakteru prowadzonej działalności. Nie opłaca się podatku solidarnościowego, nie przysługuje również ulga na dzieci. Natomiast w przypadku posiadania 4 dzieci przychody nieprzekraczające 85.528 złotych są zwolnione z podatku. Podstawą opodatkowania firm rozliczających się na zasadach ogólnych jest przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty jego uzyskania. Dochód do 120.000 złotych podlega stawce opodatkowania w wysokości 17%, natomiast powyżej tego pułapu 32%. W przypadku przekroczenia 1.000.000 złotych dochodu, firmę obejmuje 4% podatku solidarnościowego. Zasady w odniesieniu do firm rozliczających się na zasadzie podatku liniowego są nieco zbliżone do zasad ogólnych. Różnica polega na tym, że niezależnie od wysokości dochodu przedsiębiorca odprowadza podatek o stawce 19%. Pozostałe czynniki są takie same, jak na zasadach ogólnych.
Zasady opodatkowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest drugim rodzajem działalności pod względem popularności w Polsce. Co do zasady spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć jednego lub więcej wspólników oraz zarząd. Jeżeli spółka nie jest jednoosobowa wspólnicy nie podlegają opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, ani zdrowotne. W przypadku jednoosobowej spółki wysokość składki wynosi 9% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to kwota około 533 zł miesięcznie, a 6.396 złotych w ciągu całego roku. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są obciążone tak zwanym podwójnym podatkiem. Pierwszy wynika z tytułu posiadania miana spółki, drugi natomiast wynika z tytułu wypłacania pieniędzy wspólnikom jest to dywidenda. Ten rodzaj działalności uniemożliwia samodzielne zarządzanie zyskiem, który zgodnie z prawem należy do wszystkich wspólników w takim samym zakresie. W świetle nowych przepisów przedsiębiorcy decydują się niekiedy na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieją trzy sposoby:
- Zamknięcie jednoosobowej działalności i otwarcie nowej w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- Wniesienie jednoosobowej działalności jako wkład do spółki,
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Źródło: Pitititi.pl
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski