Od poniedziałku, 23 maja w Agorze mieszkańcy mogą oglądać wystawę projektów studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, prezentujących głównie nową, wielorodzinną zabudowę mieszkaniową na terenie Bytomia.
- Architektura ma inspirować oraz prowokować - mówił podczas otwarcia wystawy dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, który razem z prof. Politechniki Śląskiej i dr inż. arch. Jan Kubcem, prowadził przedmiot „Projektowanie Architektoniczne; Projektowanie wielorodzinnych zespołów i budynków mieszkalnych” dla studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W ramach wspomnianego przedmiotu studenci wykonali projekty w latach 2020-2022. W wyniku umowy miasta z uczelnią, opracowano ponad 300 projektów skrojonych na miarę Bytomia - zlokalizowanych na terenach miasta przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt projektów studentów uznanych za najbardziej inspirujące.
Projekty koncepcyjne
Wśród prac, które można oglądać w Agorze w Galerii „Na Poziomie”, są głównie projekty koncepcyjne zabudowy wielorodzinnej w Bytomiu, ale również prace dyplomowe magisterskie „Eksploratorium na Rynku w Bytomiu” i „Projekt Ośrodka Kultury Żydowskiej na Placu Grunwaldzkim”. Usytuowania, inspirujące autorskie podejście do problemu, zostały wskazane przez władze miasta a proces projektowania koncepcji architektury wynikał ze współpracy Politechniki Śląskiej z miastem Bytom.
Pomysłowo i kreatywnie
- Nasze miasto inspiruje, a wystawa w „Agorze” jest tego doskonałym przykładem. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i kreatywności studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Znam dobrze miejsca i przestrzenie, które są widoczne na projektach, i nie spodziewałem się, że można je w taki sposób zagospodarować - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Myśl globalnie, działaj lokalnie
- Jest takie powiedzenie: myślimy globalnie, działamy lokalnie. Cieszy mnie to, że mamy do czynienia z architekturą silnie osadzoną w lokalnej rzeczywistości. To dobry kierunek dydaktyczny. Budownictwo mieszkaniowe ulega transformacji, bo bardzo duże znaczenie ma Zielony Ład i nowy europejski Bauhaus. Prezentowane prace to produkt młodych adeptów architektury, z którymi wiążemy ogromne nadzieje - zaznaczał Piotr Średniawa, przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.
W otwarciu wystawy udział również wzięli zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda oraz przewodniczący Rady Miejskiej oraz wykładowca Politechniki Śląskiej Michał Staniszewski.