Dorota Siebiata-Tomczyk i Przemo Łukasik, zostali laureatami nagrody Bytomianka i Bytomianin Roku przyznawanej przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczysta gala, podczas której nagrodzeni odebrali statuetki, odbyła się wczoraj /24 maja/ w Beceku.

Stowarzyszenie już od 14 lat nagradza osoby szczególnie zaangażowane w życie miasta. Początkowo nagradzano tylko kobiety, jednak z czasem o to szczególne wyróżnienie upomnieli się panowie.

Bytomianka Roku

Dorota Siebiata-Tomczyk całe swoje życie prywatne i zawodowe związała z naszym miastem. Jest inicjatorką i koordynatorką Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa od ponad 40 lat związaną ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2, gdzie pracuje na Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologiczne (wchodzącym obecnie w skład Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu).

Jak czytamy w rekomendacji, praca z kobietą spodziewającą się dziecka jest dla pani Doroty szczególnego rodzaju misją. Jako pielęgniarka ma świadomość, że jej obecność przy drugim człowieku jest bardzo ważna, bowiem czasem pacjentka bardziej niż leczenia potrzebuje ludzkiego serca i solidarności.

Działania Doroty Siebiaty-Tomczyk zdecydowanie wykraczają poza standardowe obowiązki służbowe, a ich efektem jest przygotowanie przyszłych rodziców do tej chyba najważniejszej życiowej roli.

Bytomianin Roku


Nagrodzony statuetką Przemo Łukasik, od zawsze podkreślał swoje przywiązanie do Bytomia. Jest projektantem i założycielem pracowni architektonicznej Medusa Group zajmującej się architekturą, urbanistyką, dizajnem, komunikacją wizualną oraz projektami z pogranicza sztuki i architektury.


Realizacje bytomskiej pracowni są nagradzane w konkursach na wystawach architektonicznych w Polsce i za granicą. Przemo Łukasik jest twórcą powstałego w 2003 roku Bolko Loftu - pierwszego w Polsce obiektu poprzemysłowego, który zyskał nowe życie, stając się domem architekta.

W rekomendacji do nagrody dużo miejsca poświecono kreatywności i wizjonerstwu Łukasika i jego działalności społecznej na rzecz Bytomia. Warto tu wspomnieć chociażby o Obiekcie Niemożliwym - instalacji świetlnej na jednym z kominów EC Szombierki, będącej apelem o ratowanie postindustrialnego dziedzictwa. I taka też jest filozofia Medusy Group, której projekty są przykładem tego, jak rehabilitować wyrwy po górnictwie, nie odzierając ich z autentyczności.

Tego wieczoru stauetkę Anioła Dobrego Gestu wręczono Bożenie Mientus, komendantce Hufca ZHP Bytom.

Statuetka Aniołą Dobrego Gestu dla bytomskiego Hufca ZHP

W części artystycznej wystąpił pianista Adam Snopek z programem Od Bacha do AC/DC, łączącym muzykę z kabaretem.

Pianista Adam Snopek w Beceku (2) Pianista Adam Snopek w Beceku (2)
3

Pianista Adam Snopek w Beceku

Pianista Adam Snopek w Beceku (3)
Pianista Adam Snopek w Beceku (4)