4 500 tysiąca orzeczeń o niepełnosprawności, dziesiątki posiedzeń składów orzekających i szereg innych kwestii związanych ze sprawami mieszkańców Bytomia i Piekar Śląskich. Tak wygląda codzienność Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zmieniając swoją siedzibę zyskał więcej przestrzeni.

Już od pół roku Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ma swoją siedzibę przy ul. Łużyckiej 12. W listopadzie ubiegłego roku biura zespołu zostały przeniesione z budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy Strzelców Bytomskich 16.

- Dla naszych klientów to była duża zmiana, bo od 1999 roku zespół orzekający mieścił się przy ul. Strzelców Bytomskich. Początkowo zmiana ta budziła wiele pytań i wątpliwości ze strony naszych klientów, którymi są w większości osoby starsze. Wystarczyła jedna wizyta, żeby przekonali się, iż zmiana siedziby znacznie wpłynęła na komfort ich obsługi - mówi Adam Tomaszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Więcej miejsca

Pomieszczenia przy ul. Łużyckiej 12 zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez montaż windy. Do dyspozycji klientów jest szeroka poczekalnia z miejscami siedzącymi, nowe stanowiska obsługi oraz toalety.

- Pracownicy zespołu zyskali przestronną powierzchnię biurową, zaplecze socjalne, pomieszczenie służące do archiwizacji dokumentów oraz gabinet lekarski, zgodnie z regulacjami w tym zakresie - tłumaczy Tomaszewski.

Zespół od samego początku swojego funkcjonowania, orzeka o niepełnosprawności mieszkańców Bytomia i Piekar Śląskich na mocy porozumienia zawartego między władzami obu miast.

Średnia, roczna liczba wydawanych orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności od kilku lat oscyluje wokół 4 500. Ponadto, wydawane są legitymacje osób niepełnosprawnych oraz karty parkingowe. Wnioski rozpatrywane są przez lekarzy, tj. m.in. psychiatrę, neurologa, reumatologa, okulistę i laryngologa, oraz specjalistów z zakresu pracy socjalnej, doradztwa zawodowego, psychologii i pedagogiki.

Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi, wszystkie posiedzenia organizowane są zaocznie, tj. bez obecności osób składających wnioski. Decyzje wydawane są na podstawie dostarczanej dokumentacji medycznej. Przed pandemią osoby zainteresowane otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności (w przypadku dzieci do 16 roku życia) i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (w przypadku wszystkich osób, które ukończyły 16 rok życia) osobiście stawiały się na komisjach. Podstawą wydania orzeczenia była dokumentacja medyczna, jak również wywiad przeprowadzany z osobą orzekaną przez członków składu orzekającego.