Wiosna to gorący czas prac porządkowych, sadzenia nowych roślin czy wysiewania łąk kwietnych. Tylko założenie tych ostatnich zaplanowano już w pięciu lokalizacjach. Tej wiosny Miejski Zarząd Dróg i Mostów planuje zrewitalizować około 2 tys. mkw. terenów.
- W tym roku na wiosnę musieliśmy dłużej zaczekać. Ze względu na utrzymujące się niskie temperatury, sezon wiosennych prac znacznie się przesunął - mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
I tak ekipy pracowników działu zieleni, które dbają o to, by zielone miejskie enklawy dobrze się prezentowały, można spotkać między innymi na skwerze im. Georga Bruninga przy Urzędzie Miejskim, Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka, pl. Sobieskiego, skwerze Bonczola w Miechowicach oraz wysepkach w ciągu ul. Wrocławskiej.
- Obecnie sadzimy rośliny jednoroczne, które zakwitną niebawem. Ponadto uzupełniane są nasadzenia i sadzone są nowe byliny i trawy ozdobne. Wkrótce na Rynku, pl. Sobieskiego i ul. Katowickiej pojawią się wiszące donice z kwiatami - wymienia Gabriela Kadłubek, z działu zieleni MZDiM.
Donice jak co roku zostaną wzbogacone o nasadzenia roślin jednorocznych. Po przekwitnięciu wiosennych roślin cebulowych zostaną posadzone miedzy innymi petunie, pelargonie aksamitki, szałwie, niecierpki i żeniszki.
Nasadzenia pojawią się na:
- ul. Bartosza Głowackiego 6
- ul. Karola Miarki /Józefa Rostka
- ul. Karola Miarki / Chorzowskiej
- wysepce przy ul. Józefa Piłsudskiego/ Piotra Woźniaka
- skwerze Leopolda Kobierskiego
- USC
- Klombie przy ul. Chorzowskiej/ ul. Stanisława Witczaka
- ul. Krakowskiej 3
- ul. Olimpijska
- ul Jagodnik przy pomniku ku czci Powstańców Śląskich
- rondzie przy ul. Celnej
- przy krzyżu pokutnym przy ul Św. Cyryla i Metodego
- ul. Krzyżowa/ Łagiewnicka
- Placu Jana
- ul. Zabrzańskiej 67
- ul. Głowackiego
- ul. Witczaka
Nowe i odnowione zieleńce
Planowane do nasadzeń egzemplarze są dobrane pod względem gatunkowym, tak by były atrakcyjne w różnych porach roku pod względem wizualnym i dostosowane do istniejących warunków glebowych, nasłonecznienia i odporności na suszę.
- Nowo utworzone tereny zieleni sąsiadują z terenami zamieszkałymi, uczęszczanymi przez mieszkańców lub znajdują się na wjazdach do miasta. Zależy nam , by nowe i odnowione zieleńce były nie tylko atrakcyjniejsze dla mieszkańców, ale też pełniły funkcje ochronne i biologiczne - mówi Gabriela Kadłubek.
I tak w wielu miejscach w pasach zieleni zostaną wprowadzone nasadzenie żywopłotowe, które oprócz funkcji estetycznej, będą stanowiły zieloną zaporę przed parkującymi samochodami. W planach są między innymi następujące lokalizacje:
- ul. Juliana Tuwima,
- Oświęcimska,
- ul. Tysiąclecia,
- ul. Ignacego Chrzanowskiego,
- ul. Księdza Wacława Schenka,
- ul.Stanisława Witczaka
Więcej łąki w mieście
Wzorem ubiegłych lat w Bytomiu powstaną kolejne łąki kwietne. Obsiane zostaną tereny przy ul. Strzelców Bytomskich, Juliana Tuwima, Miechowickiej, Karola Miarki, czy Leona Wyczółkowskiego.
Jak zaznaczają miejscy ogrodnicy, będą to łąki kwietne - bylinowe, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od nasadzenia. - Zamiana miejskich trawników w zbiorowiska roślinności czyli łąki kwietne, są sztandarowym przykładem pozytywnych zmian w kwestii roślinności miejskiej. Sadzimy egzemplarze odporne nie tylko na miejski klimat, ale stanowiące pożytek dla pszczół - mówi Gabriela Kadłubek.
Jak wiśniowa aleja na pl. Słowiańskim
Służby zieleniarskie zaznaczają, że na efekty prac trzeba będzie poczekać. Dobrym przykładem są wykonane ponad dekadę na Placu Słowiańskim nasadzenia wiśni piłkowanej kanzan, która w okresie kwitnienia zachwyca przechodniów.
Plac Słowiański