Wizji Bytomia z przyszłości zaprezentowanej na przykładzie projektu opracowanego przez naukowców z Politechniki Śląskiej, a także dyskusji o kolejnych wspólnych działaniach uczelni z naszym miastem, poświęcono wczorajsze /6 czerwca/ spotkanie podsumowujące dotychczasową współpracę instytucji.

W spotkaniu, które zorganizował przewodniczący Rady Miejskiej dr inż. Michał Staniszewski, związany zawodowo Wydziałem Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, wzięli udział m.in. prorektor ds. Współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, prezydent Mariusz Wołosz, jego zastępca Michał Bieda oraz dr inż. arch. Agnieszka Labus architektka, urbanistka, założycielka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).

Przyszłość zaczyna się dziś

Jednym z prezentowanych projektów był projekt PBL (w formule project based-learning) ”Starość Millenialsów w Bytomiu 2060 roku. W poszukiwaniu koncepcji miasta przyszłości przyjaznego starzejącemu się społeczeństwu” realizowany w semestrze zimowym 2021/2022 we współpracy ze studentami i studentkami Wydziału Architektury: Zuzanną Gawron, Martą Kosowską, Piotrem Bartoszem i Marcinem Wolą.

Przy pomocy różnych metod badawczych, autorzy podjęli próbę przedstawienia społeczeństwa w Bytomiu w 2060 roku: gdzie bytomianie będą mieszkać, jak będą poruszać się po mieście oraz jak będzie wyglądać przestrzeń publiczna.

Jak zaznaczała dr Agnieszka Labus projekt ma za zadanie również prowokować i inspirować do innego niż dotychczas planowania miast starzejących się, pokazywać inne, bardziej kreatywne rozwiązania.

W ramach projektu naukowcy wykorzystali dostępne i możliwe ze względu na czas realizacji projektu, narzędzia takie jak Sinus Milieus, stosowane głównie na rynku konsumpcji i mediów, które oferuje realistyczny obraz społeczno-kulturowej różnorodności współczesnego świata. Symulacja dotycząca przyszłości może być kluczowa przy projektowaniu, jak również przy tworzeniu Miejskiej Strategii Rozwoju Miasta na kolejne lata.

Tego dnia zaprezentowano również prace magisterskie i inżynierskie z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą aplikacji na telefon komórkowy autorzy prac przedstawiali np. wyburzoną część pałacu w Miechowicach czy nieistniejący ratusz przy Rynku.

Wiedza i doświadczenie

Przypomnijmy, że zawarte przed dwoma laty porozumienie między miastem Bytom a Politechniką Śląską w Gliwicach umożliwia wspólne działania i stworzenie projektów, na których realizację gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie. Chodzi przede wszystkim o takie dziedziny jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ochrona środowiska, technologie informacyjne czy rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.