Podstawy oleju napędowego, jak go przechowywać i co trzeba wiedzieć

Przewaga silników wysokoprężnych nad benzynowymi pod względem osiągów i sprawności sprawiła, że są one wybierane jako silniki do samochodów ciężarowych, sprzętu budowlanego i innych pojazdów pracujących pod dużym obciążeniem. Nie oznacza to jednak, że silniki wysokoprężne nie mają swoich własnych wyzwań. Na przykład olej napędowy jest bardziej lepki niż benzyna, dlatego wymaga innych metod tankowania, aby uniknąć zatkania wtryskiwaczy i innych elementów. Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy na temat podstaw oleju napędowego, aby dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o przechowywaniu tego paliwa oraz jego różnych odmian.

Przechowywanie oleju napędowego

Olej napędowy Żuromin powinien być przechowywany w nietłukących się, odpornych na korozję zbiornikach, najlepiej pod ziemią. Ponieważ olej napędowy jest bardziej lepki niż benzyna, trudniej się z nim obchodzić, magazynować i pompować.

  • Zaleca się przechowywanie oleju napędowego w podziemnych zbiornikach wykonanych ze stali, włókna szklanego lub polietylenu.
  • Olej napędowy jest mniej stabilny niż benzyna i łatwiej odparowuje, dlatego należy go przechowywać w zadaszonych, wentylowanych zbiornikach.
  • Olej napędowy można przechowywać w tych samych zbiornikach, w których przechowuje się benzynę, ale najlepiej jest używać osobnych zbiorników na olej napędowy, zwłaszcza jeśli benzyna jest ołowiowa.

Etanol mieszany z olejem napędowym również wymaga oddzielnych zbiorników, ponieważ będzie powodował korozję tych samych zbiorników, które byłyby używane do benzyny mieszanej z etanolem. Paliwo do silników wysokoprężnych przechowywane w naziemnych zbiornikach niewentylowanych należy wymieniać co trzy do sześciu miesięcy, ponieważ może się ono szybciej psuć niż benzyna.

Co to jest olej napędowy?

Termin olej napędowy odnosi się do każdego paliwa produkowanego z ropy naftowej, które może być stosowane w silniku wysokoprężnym. Często określa się go także jako "destylat" lub "destylowany olej opałowy". Silniki wysokoprężne są najbardziej rozpowszechnioną formą silników spalinowych stosowanych w transporcie, a także do napędu urządzeń i maszyn. Paliwo do silników Diesla jest wytwarzane z ropy naftowej, która została poddana destylacji i zmieszana z różnymi dodatkami, w tym olejem opałowym, smołą i innymi związkami, w celu uzyskania cieczy, którą można pompować. Paliwo to jest następnie przechowywane w zbiornikach do czasu wykorzystania go do zasilania urządzeń lub pojazdów. Silniki Diesla pracują na oleju napędowym lub opałowym, w zależności od źródła pochodzenia oleju.