Już we wrześniu każdy, kto skończył 18. rok życia będzie mógł zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia wznowił już punkt w Centrum Handlowym Atrium Plejada.

Punkt jest otwarty w soboty między godziną 10.00 a 15.00 (za wyjątkiem najbliższej soboty, 13 sierpnia). Pacjenci na szczepienie mogą zapisywać się telefonicznie pod numerem telefonu: 512 284 844, bądź zgłosić się bezpośrednio do punktu, bez wcześniejszego umawiania się czy zapisywania na konkretną godzinę.

- We wrześniu dni pracy punkt prawdopodobnie będą rozszerzone ze względu na planowane uruchomienie szczepień czwartą dawką (drugą przypominającą) szerszej populacji - mówi Anna Plata, Pełnomocnik Zarządu Przychodni Lekarskiej Szombierki Sp. z o.o.

Czy szczepić się czwartą dawką?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, 11 sierpnia o 4482 nowych zakażeniach COVID-19, z czego 735 to ponowne infekcje. Jak wynika z danych Ministerstwa, liczba hospitalizacji przyrasta tygodniowo o mniej więcej 500 przypadków. To rekord letniej fali koronawirusa.

Jak podkreśla dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, każda kolejna mutacja jest coraz bardziej zakaźna.

- Wirus SARS-CoV-2 cały czas mutuje. Każda kolejna mutacja jest coraz bardziej zakaźna, ale także coraz mniej groźna dla zdrowia. Omikron zaczyna przypominać infekcje sezonowe, którym towarzyszą objawy takie, jak: ból gardła, głowy, czasem katar i rzadziej gorączka - mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

Jak przebiega zakażenie omikronem

Ekspert zwraca jednak uwagę, że choć wspomniany subwariant nie wywołuje groźnych symptomów, to niektóre grupy pacjentów są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia.

- Są populacje, w których omikron może być równie śmiertelny jak wariant delta. Polskie badania potwierdzają, że w niektórych grupach chorych śmiertelność jest bardzo duża. Mam na myśli osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego, z obniżoną odpornością, chore onkologicznie i w szczególności hematoonkologiczne - mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

Co nas czeka po wakacjach

Zbliża się wrzesień - czas powrotu do szkół i koniec okresu urlopowego, co z kolei prowadzi do zwiększonej mobilności w miejscach o dużym nagromadzeniu ludzi.

- Przypomnijmy, że w sierpniu tamtego roku odnotowywano kilkaset przypadków zachorowań na koronawirusa. W tej chwili, przy niewielkiej liczbie wykonywanych testów, jest to około 5 tys., zatem zachorowań jesienią będzie sporo. Martwi mnie w tej chwili kwestia tego, ile będzie zgonów - mówi o jesiennej fali Jerzy Jaroszewicz.

Kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce” zaznacza również, że istotne jest przygotowanie do jesieni, zarówno lekarzy, służby zdrowia, jak i całego społeczeństwa, dlatego zachęca do szczepień.

Czwarta dawka dostępna dla wszystkich

Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich powyżej 18. roku życia już od września. Czy warto się zaszczepić?

- Każde zachorowanie to pewnego rodzaju loteria i nie sposób ocenić, czy pacjent przejdzie je łagodnie czy ciężko. Dlatego trzeba skorzystać z możliwości regularnych szczepień. Każde przypomnienie jest bardzo ważne dla organizmu, zwłaszcza chorego, który szybciej zapomina doświadczenie immunologiczne. Po dwóch latach już wiemy w oparciu o rzetelne dane, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Czwarta dawka to ta sama szczepionka mRNA. Nowych szczepionek jeszcze nie ma - tłumaczy dr hab. Jerzy Jaroszewicz.

Gdzie można się zaszczepić

Pełna lista aktywnych punktów szczepień jest dostępna na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Rejestracji na szczepienie można dokonać przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); e-rejestrację, aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.