Mijają dwa lata odkąd w Bytomiu realizowany jest innowacyjny projekt „Halo Aktywni 60+”, w którym seniorzy - wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. Przypomnijmy, że nowatorski, pilotażowy projekt wzorowany jest na centrum telefonicznym, prowadzonym przez seniorów w łotewskiej Rydze, gdzie projekt z sukcesem funkcjonuje od 2015 roku. I choć na naszym podwórku musimy mierzyć się jeszcze z brakiem zaufania i zachowawczością seniorów, przetarliśmy szlaki.
W działalność Bytomskiego Telefonu Seniora zaangażowanych jest ponad 30 seniorów. Miesięcznie wolontariusze odbierają kilkadziesiąt połączeń, a tematy rozmów są różne i dotyczą konkretnych problemów życia codziennego, oferty spędzania wolnego czasu, zdrowia. Nie brak rozmów wynikających z osamotnienia osób starszych i to własnie te rozmowy są dla wolontariuszy szczególnie ważne.
- Zdarzają się telefony z prośbą o pomoc w załatwieniu różnych spraw, np. w zrobieniu zakupów czy skontaktowaniu z przychodnią lekarską. I choć naszym zadaniem jest rozmowa i przekazywanie informacji, gdzie zwrócić się o konkretne wsparcie, staramy się na różne sposoby pomóc naszym rozmówcom i nie zostawiać ich z problemem - mówi Eliza Bezner, wolontariuszka Bytomskiego Telefonu Seniora.
Starsi mieszkańcy Bytomia dzwonią pod numer 32 784 78 48, pod którym mogą zasięgnąć porady, pomocy, jak również porozmawiać na różne tematy z seniorami-wolontariuszami, którzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.
Od początku wolontariuszką Bytomskiego Telefony Seniora jest Halina Antosz. - Seniorzy dzwonią w różnych sprawach, jedni proszą o pomoc w zrobieniu zakupów, inni chcą uzyskać informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych. Ale wiele z tych rozmów dotyczy trudnych relacji seniorów z rodziną i ich samotności. To poruszające także dla nas, wolontariuszy, kiedy dzwoni 80 czy 90-letnia osoba, która nie ma z kim porozmawiać. Jesteśmy dla nich i serdeczną rozmową staramy się podnosić na duchu - mówi pani Halina.
Warto zaznaczyć, że dzwoniąc pod Bytomski Telefon Seniora osoby starsze nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat.
Bytomski Telefon Seniora powstał w ramach projektu Halo Aktywni 60+ - innowacyjne formy włączenia społecznego osób starszych z wykorzystaniem doświadczeń programu "Let us be active!" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowanego z Funduszy Europejskich.