Jeszcze w oddali słychać echo „Industriady”, która po raz kolejny udowodniła, jaką sympatią cieszą się Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, a już członkowie Stowarzyszenia przygotowali dla miłośników GKW kolejne atrakcje. W sobotę i niedzielę /1 i 2 października/ zapraszamy na stację Bytom Karb Wąskotorowy oraz do przejażdżki Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Sucha Góra. Uwaga! Przejazdy na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy będą bezpłatne.

W sobotę i niedzielę /1 i 2 października/ zapraszamy na stację Bytom Karb Wąskotorowy oraz do przejażdżki Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi

Jakie atrakcje czekają na nas?

Członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przygotowali także inne atrakcje, jak przejażdżkę drezyną, zwiedzanie z przewodnikiem stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz Izby Tradycji z budynkiem nastawni oraz tzw. Salonki z 1912 roku. Dla smakoszy będzie oczywiście stoisko gastronomiczne z jedzeniem „z kotła”. Warto dodać, że w sklepiku z pamiątkami będzie można zakupić m.in. magnesy pozwalające ułożyć na lodówce cały skład pociągu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Zapraszamy na stację Bytom Wąskotorowy o 10.10 na pierwszy kurs Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Przypomnijmy, że kursy na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy prowadzone będą lokomotywą spalinową, zaś na odcinku Bytom Karb Wąskotorowy - Bytom Sucha Góra pociąg będzie prowadzony parowozem „Ryś”.

Zobacz szczegółowy rozkład jazdy oraz zaplanowane atrakcje

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie oraz jeden z najważniejszych elementów Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło - Chechło.



Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych co roku bierze udział w Industriadzie, największym festiwalu dziedzictwa przemysłowego w Polsce, organizuje przejazdy na trasie Bytom Wąskotorowy - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie oraz systematycznie rozbudowuje Izbę Tradycji, czyli niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum, gdzie prezentowane są pamiątki związane z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.