Jak dobrze rewitalizować zabytki? Jaki pogodzić definicję zabytku z nowoczesnymi wymaganiami użytkowników nieruchomości? To tylko część tematów, o których będzie mowa już w piątek, 16 grudnia o 17.00 podczas konferencji „Architektura Bytomia - zabytkowa, zrewitalizowana i zdigitalizowana” organizowanej przez Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców.

To już druga konferencja poświęcona podsumowaniu prac nad Cyfrową Biblioteką Bytomskiej Architektury oraz debata o rewitalizacji zabytków. Jej gośćmi będą: Piotr Grochowski z Grupy Arche, architekt Tomasz Wagner z Politechniki Śląskiej oraz Jacek Panas z ZBM-TBS. Prezentacje na temat modelowych przykładów rewitalizacji zabytków przedstawi Marek Wojcik, z kolei Jacek Maniecki przybliży zainteresowanym postępy prac nad tworzeniem Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. Digitalizację zasobów bytomskiego Archiwum Miejskiego omówi Grzegorz Bednarek (firma GBSoft).

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury

Unikalne w skali regionu bytomskie archiwum budowlane zawiera dokumenty i informacje dotyczące budowy i historii ponad 4000 obiektów na terenie całego miasta od I połowy XIX w. do początków II połowy XX w. Zbiory archiwum to fascynujące źródło wiedzy na temat powstawania miasta w okresie jego największego rozkwitu.

Jednym ze sposobów zachowania i rozpowszechnienia tych dokumentów jest ich digitalizacja w połączeniu z ciekawym opisem oraz opracowanie innowacyjnych projektów edukacyjnych dedykowanych edukatorom i młodzieży. To zadanie Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury (www.architekturabytomia.org). Spotkanie odbędzie się w MDK nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 i poprowadzi je Grzegorz Pronobis, architekt IARP i urbanista, animator kultury.