Już po raz trzeci w naszym mieście wręczone zostaną stypendia Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Trafią one do dziewięciu twórców działających w takich obszarach, jak: literatura, sztuki wizualne, projekty interdyscyplinarne, folklor i tradycja, taniec i muzyka. Na ten cel przeznaczone będzie niemal 90 tys. zł z budżetu gminy.

W dziedzinie sztuki wizualne stypendium otrzyma malarka Magdalena Wesołowska, która będzie pracować nad projektem Magia Bytomia - Abstrakcyjne Pejzaże Śląska. Przez najbliższy rok Wesołowska stworzy od 7 do 12 obrazów na płótnie, 5 obrazów wielkoformatowych, fotografie Bytomia oraz szkice malarskie na papierze. Artystka planuje też wystawę w postindustrialnych przestrzeniach oraz wydanie katalogu z obrazami.

W kategorii sztuk wizualnych stypendium otrzyma też Magdalena Tomal-Wichrowska, która stworzy Mozaikowy Bytom, czyli monografię własnej pracy artystycznej dotyczącej mozaiki wykonywanej osobiście oraz we współpracy z artystami związanymi z Pracownią Stalowe Anioły. W ramach projektu w bytomskiej galerii sztuki odbędzie się spotkanie autorskie.

Stypendia w dziedzinie literatury

W dziedzinie literatury stypendium otrzyma poeta Jakub Pszoniak, ubiegłoroczny laureat, który w tej edycji konkursu opracuje cykl 12 warsztatów poetyckich skierowanych do młodzieży licealnej. Jak opisuje stypendysta, będą to zajęcia prezentujące najnowsze obszary liryki, których młodzi mnie mają szans poznać na lekcjach, a warsztatowy charakter zajęć ma ośmielić uczniów do znajdowania własnych ścieżek interpretacyjnych oraz zachęcić do intelektualnej przygody i własnych poszukiwań literackich.

W tej samej kategorii stypendium otrzyma Marcin Hałaś za napisanie i przygotowanie do druku książki „Okolice Horaka. Aleja Przyjaciół”. Będzie to publikacja dokumentująca 26. edycji i ćwierć wieku Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka, zawierająca krytyczno-literacką refleksję dotyczącą laureatów kolejnych edycji tej imprezy.

Muzyka i folklor

„Kultura nie gryzie”, to z kolei projekt z dziedziny muzyki, na realizację którego stypendium otrzyma Agnieszka Tyńska-Kowalska. Na przedsięwzięcie, które skierowane będzie także do dzieci z Ukrainy, złoży się 10 spotkań mających popularyzować różne dziedziny sztuki w formie zabawy i z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

Stypendystką Miasta Bytomia w roku 2023 dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie folklor i tradycja, została Marlena Hermanowicz, laureatka stypendium z 2021 roku i pomysłodawczyni fantastycznie przyjętej przez publiczność formacji Bytomski Kolektyw Śpiewaczy. Jej nowy projekt to „Ośpiewujmy Miasto, na który złoży się osiem niezależnych otwartych spotkań śpiewaczych skupionych tematycznie na motywach związanych z rokiem obrzędowym w kulturze tradycyjnej. Podobnie jak Bytomski Kolektyw Śpiewaczy, autorski cykl warsztatowy ponownie oparty będzie na przybliżaniu uczestniczkom pieśni tradycyjnych z obszaru Ukrainy, Białorusi i Polski.

W dziedzinie taniec stypendium otrzyma Igor Przybyła, który stypendium przeznaczy na doskonalenie tańca klasycznego w John Cranko Schule w Stuttgarcie.

Projekty multimedialne

W dziedzinie intermedia projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii stypendium otrzyma Mateusz Hyla, który opracuje strategiczną grę ekonomiczną „Silesian Trade”. Gra wideo przybliży zainteresowanym historię Śląska, jego demografię i ekonomię, tempo rozwoju poszczególnych miast i wsi z regionu wraz z przedstawieniem zabytków i innych interesujących faktów o regionie, ze szczególnym uwzględnieniem Bytomia.

W tej samej dziedzinie stypendystką została Joanna Brodniak, tancerka Teatru Rozbark, pedagożka tańca współczesnego i kulturoznawczyni. W ramach projektu artystka zorganizuje 36-godzinny cykl warsztatów taneczno-ruchowych, sesję zdjęciową z uczestniczkami, solowe prace taneczno-ruchowe w postaci wideoperformansów.