Mija już 78. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Miechowicach pod koniec stycznia 1945 roku. Jak co roku Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim zorganizowało jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych „Walki o Miechowice”, która po raz kolejny przyciągnęła setki widzów.

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945

- Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup z Polski, Czech oraz Słowacji - mówi Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Warto dodać, że w tegorocznej edycji inscenizacji wzięli udział również specjalni goście zaproszenie na to wydarzenia jak: Lech Dyblik, Marek Pyś oraz Henryk Gołębiewski - dodaje Ireneusz Okoń.

Tragiczne wydarzenia, które próbowano wymazać z pamięci

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia osób, które przeżyły koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami świadkowie tamtych dni opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi.

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (1) Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (1)
14

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (2)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (3)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (4)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (5)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (6)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (7)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (8)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (9)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (10)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (11)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (12)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (13)
Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (14)

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Cieszę się, że miasto po raz kolejny mogło włączyć się w organizację tej ważnej dla miasta i mieszkańców historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią mógł na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78. lat temu między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

300 rekonstruktorów z 30 grup z Polski, Czech i Słowacji

Udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice wzięło prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski i czeskiego Chuchelná, ale również ze Słowacji. Do Bytomia przyjechali rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Lublina, Łodzi, Przemyśla, Rzeszowa o wielu innych polskich miast. Warto dodać, że wydarzenie obsługiwało aż 70 osób odpowiedzialnych za sprawy techniczne, tym samym była to po raz kolejny jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w naszym kraju. Warto dodać, że nad efektami specjalnymi czuwał specjalnie zaproszony na inscenizację pirotechnik.

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945

Ciekawostką związaną z tegoroczną rekonstrukcją było nie tylko zaangażowanie się w to jedno z największych w Polsce wydarzeń historycznych Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, placówki kulturalnej należącej do najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego, ale również objęcie dzisiejszego wydarzenia patronatem medialnym przez TVP Historia.

Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (1) Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (1)
12

Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945

Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (2)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (3)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (4)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (5)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (6)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (7)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (8)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (9)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (10)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (11)
Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie zapomnieliśmy. Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945 (12)

Warto podkreślić, że inscenizacja historyczna „Walki o Miechowice” przyciąga zawsze setki widzów z Bytomia, a także ościennych miast, którzy mogą na żywo zobaczyć, jak wyglądał przebieg walk o Miechowice w styczniu 1945 roku, ale również odtworzenie tragicznych wydarzeń związanych z zajęciem tych ziem przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Za nami już siódma edycja widowiska historycznego Walki o Miechowice 1945

Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej

W ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Tragedia Miechowicka była jedną z najbardziej dramatycznych części historii Tragedii Górnośląskiej, dlatego dzisiaj 28 stycznia w dniu inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”, między innymi: przedstawiciele władz miasta - zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, ZHP Hufiec Bytom, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, ale także senator RP Halina Bieda oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Fortalicium, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu i Stowarzyszenia MYbytomianie złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Frenzla.

Dzisiaj upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej

Przypomnijmy, że Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku ma przypominać o zbrodniach sowieckich i deportacjach kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 roku. To jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region. Tragedia pozostawiła po sobie bolesne rany w górnośląskiej społeczności. Pamięć o niej, mimo zakazu ze strony władz komunistycznych, pielęgnowana była wśród rodzin wywiezionych.

Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (1) Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (1)
14

Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej

Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (2)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (3)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (4)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (5)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (6)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (7)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (8)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (9)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (10)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (11)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (12)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (13)
Bytom upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej (14)

Warto podkreślić, że dokładna liczba deportowanych Ślązaków w 1945 roku do pracy w głąb Związku Radzieckiego do dziś nie jest znana. Szacuje się, że z terenu Górnego Śląska mogło zostać wywiezionych od 50 do 90 tysięcy osób. W nieogrzewanych „krowiokach” mężczyzn, ale także i kobiety wywożono w głąb ZSRR. Wielu z nich umierało w czasie podróży, z powody braku żywności, ciepłej odzieży, chorób i wycieńczenia. Ci, którzy przeżyli podróż trafiali do obozów pracy na Ukrainie w Zagłębiu Donieckim i Naddnieprzańskim Okręgu Przemysłowym, a także do Syberii i Kazachstanu. Tam w ciężkich warunkach pracy, niedożywieni, w zwartych skupiskach, gdzie szerzyły się choroby wielu Ślązaków zmarło. Przekleństwem deportowanych Ślązaków były także ich kwalifikacji zawodowe. Dla gospodarki Związku Radzieckiego wykwalifikowani robotnicy oraz fachowcy mający doświadczenie w branży przemysłowej byli szczególni cenni w okresie powojennym. To z kolei oznaczało, że władze w Moskwie za wszelką cenę próbowały nie dopuścić do powrotu wielu tysięcy Ślązaków do domu.