Skuteczne windykowanie należności

Windykacja należności może okazać się problematycznym zadaniem, jednak istnieją pewne kroki, które znacznie ułatwiają wyegzekwowanie spłaty długu. Możliwe jest to dzięki konkretnym środkom określonym w przepisach prawnych. Zwłoka w płatności raty kredytu, pożyczki, czy energii elektrycznej nie będzie już problemem. Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, które pomogą wam skutecznie windykować należności.

Na czym polega windykacja należności?

Windykacja należności polega na podjęciu szeregu działań, które mają na celu wyegzekwowanie spłaty długu. Można więc śmiało rzec, że osoba zajmująca się windykacją skłania dłużnika do uregulowania swoich należności. Takimi zadaniami zajmują się wierzyciele, pełnomocnicy lub firma windykacyjna. Czasami warto zdecydować się na pomoc specjalistów w tym zakresie, aby zwiększyć swoje szanse na zrealizowanie zadania. W tym filmie dowiecie się jak skutecznie windykować swoje należności:

Rodzaje windykacji

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje windykacji długów. Pierwsza to windykacja miękka, która jest o wiele łagodniejsza dla osoby zadłużonej. W tym przypadku głównym celem jest opracowanie dogodnych warunków spłaty długu dla obu stron. W takich sytuacjach wysyła się do dłużnika listy oraz wiadomości SMS. Oprócz tego firma windykacyjna może także telefoniczne przypominać o spłacie dłużności. W przypadku windykacji miękkiej wysyła się również wezwania do spłaty oraz ostrzeżenie o wpisie do Rejestru Dłużników. Jeżeli działania te nie będą efektywne, wpisuje się taką osobę do Rejestru Dłużników. Oprócz tego przeprowadza się jeszcze wywiad gospodarczy.

Często samo wysłanie ostrzeżenia o zamiarze wpisania danych dłużnika do rejestru w pełni wystarcza, jednak co w przypadku, kiedy nadal nie odzyskujemy naszych należności? W tej sytuacji przechodzimy do windykacji twardej. Polega ona na skierowaniu sprawy do sądu. Dodatkowo można skierować sprawę do postępowania komorniczego w celu odebrania majątku dłużnika.

Na podstawie tych dwóch sposobów egzekwowania należności wyróżnia się więc windykację polubowną, sądową oraz komorniczą. Ta pierwsza polega na negocjacjach oraz wysyłaniu pism. Windykacja sądowa oczywiście odbywa się w sądzie i w przypadku wygraniu sprawy możemy uzyskać prawomocny nakaz zapłaty. Windykacja komornicza natomiast jest ostatnim etapem odbierania należności i przeprowadzana jest ona przez komornika sądowego.

Podsumowanie

Windykacja należności może więc być skomplikowana. Jeżeli zostanie ona przeprowadzona nieumiejętnie, możemy mieć problem z odzyskaniem niezapłaconego długu. Dlatego właśnie warto zdecydować się na doświadczoną firmę windykacyjną, która będzie w stanie zastosować odpowiednie działania pozwalające nam na odzyskanie pieniędzy. Wezwania do wpłaty oraz ostrzeżenia o wpisie do rejestru potrafią być bardzo skuteczne, jednak w niektórych sytuacjach konieczne może być skierowanie sprawy do sądu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o windykacji należności, zajrzyjcie tutaj: