Wszystko na temat instalacji gazowych w domu

Do ogrzewania budynków wykorzystywane są różne paliwa. Jednym z nich jest gaz, który zapewnia wysoki komfort życia dla domowników. Może on służyć także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do korzystania z płyty kuchennej. Instalację gazową warto rozpatrzyć już podczas etapu projektowania domu. Więcej na ten temat projektów domów dowiesz się w tym filmie:

Gaz zalicza się do grupy konwencjonalnych paliw energetycznych. Jest on coraz częściej wybierany przez prywatnych inwestorów i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ instalacje gazowe są banalnie proste w użytkowaniu. Instalacja gazowa może przybierać dwie różne formy. Inwestorzy mogą zdecydować się na LPG, czyli gaz płynny, który magazynowany jest w specjalnym zbiorniku na zewnątrz domu. Wyróżnia się także gaz ziemny, z którego można korzystać tylko wtedy, gdy jesteśmy podłączeni do sieci gazowej.

Z jakich elementów składa się instalacja gazowa?

Warto dowiedzieć się także jak wygląda budowa instalacji gazowej. Przede wszystkim znajduje się tam przyłącze poprowadzone od gazociągu. Instalacja musi zawierać także główny kurek, dopływ rozdzielczy, szafkę z gazomierzem, pion oraz przewody użytkowe. Najważniejsze urządzenie to główny kurek, który służy do odcinania instalacji od przyłącza. Oczywiście wykonanie takiej instalacji wymaga konkretnego pozwolenia. Możemy zdecydować się na zawarcie planu przyłącza gazowego w pozwoleniu na budowę domu.

Jak przebiega proces montażu instalacji gazowej?

Podczas wykonywania instalacji gazowej w domu konieczne jest prowadzenie dziennika budowy. Prace tą wykonywać mogą tylko firmy lub osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Co więcej, po skończeniu jej budowy, instalacja musi zostać sprawdzona. Przeprowadza się więc próbę szczelności i sporządza się specjalny protokół.

Po zakończeniu prac nad instalacją gazową należy podpisać umowę z dostawcą tego paliwa. Można to zrobić osobiście, jednak bardziej wygodnym rozwiązaniem jest wysłanie wniosku pocztą lub e-mailem. Jeżeli uda nam się podpisać umowę z dostawcą gazu, konieczne będzie zamontowanie gazomierza. Na samym końcu otrzymamy konkretny termin pierwszej dostawcy tego paliwa.

Koszt instalacji gazowej

Koszt instalacji gazowej może być różny. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie będzie nasze zapotrzebowanie na ten surowiec oraz z jakich materiałów zostanie wykonana instalacja. Sam projekt instalacji gazowej może wynieść około 1000 zł. Cena innych elementów będzie zależna od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy.

Po więcej wejdź na https://vosa.pl/instalacje-gazowe.html

Podsumowanie

Instalacja gazowa jest wygodnym rozwiązaniem dla domów, ponieważ jej obsługa jest bardzo prosta. Nie musimy posiadać specjalnego miejsca na składowanie paliwa, tak jak jest w przypadku chociażby kotłów węglowych. Odpowiednio wykonana instalacja zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort, który jest niezwykle ważny jeżeli zależy nam na wygodnym życiu w naszym domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o instalacji gazowej, zajrzyj do tego filmu: