Szybki rozwój nowoczesnych technologii i wkraczanie w świat jutra stawia automatykę przemysłową u progu nowej rewolucji przemysłowej. Gwałtowne zmiany technologiczne, adaptacja nowoczesnych systemów sieciowych, pełna interoperacyjność urządzeń i systemów, są to aspekty które przechodzi nowoczesna automatyka. Inco System stawia na nowoczesne systemy automatyki przemysłowej, więcej na: https://inco-system.com/
Przemysł 4.0 czy już 5.0
Branża automatyki przemysłowej przeważnie bardzo szybko wdrażała w swoje struktury nowoczesne technologie. Jednakże znacznie częściej firmy zajmujące się automatyką skłonne są do wykorzystywania sprawdzonych rozwiązań i standardów, celem bezpiecznej realizacji. Pojawienie się koncepcji przemysłu 4.0 rozpoczęło proces przemian w czasie ostatnich dziesięciu lat. Zwłaszcza na płaszczyźnie nowoczesnych systemów i architektur sieciowych.
Eksperci są zdania, że pomimo tego, iż rewolucja przemysłu 4.0 obecnie przenika już przez wiele obszarów i branż przemysłowych, to coraz więcej nowinek i przekazów świadczy o tym, że stoimy u progu przemysłu 5.0. Staje się to rzeczywistością dzięki rozwojowi takich technologii jak nowoczesna robotyka, chmury obliczeniowe, Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) oraz sztuczna inteligencja (AI).
Upodabnianie się technologii informatycznej, komunikacyjnej oraz sieciowej napędza nowoczesną automatykę, a także jej zastosowania w przemyśle. Symbioza tych technologii pozwoliła na ścisłą współpracę człowiek-maszyna (M2M). Ocena cyfryzacja pozwala na wykorzystanie danych na wiele różnych sposobów, istnieje wspólna potrzeba wdrożenia otwartych, skalowalnych systemów sterowania, które pozwolą na dostosowywanie procesu produkcyjnego do potrzeb biznesowych. Mają na uwadze coraz większą ilość sparametryzowanych urządzeń przemysłowych, co sprzyja cyfryzacji, potrzeba ta zmieni się z czasem w obowiązek.
Integracja pionowa o pozioma
Producenci chcący skutecznie połączyć systemy i podsystemy infrastruktury zakładowej, muszą dokonać pionowej i poziomej integracji zaawansowanych systemów sterowania z czujnikami obiektowymi, warstwą akwizycji danych oraz systemami zarządzania. Jednolita i zintegrowana platforma sterowania pozwoli firmom na zwiększenie efektywności działania i wydajności produkcji, optymalizację procesów na poziomie całego zakładu oraz zwiększenie doświadczenia i umiejętności użytkownika.
W rozwoju nowoczesnych systemów automatyki kluczową rolę odgrywa ewolucja sterowników programowalnych PLC. Coraz większa elastyczność oraz wygoda programowania, skalowalność, większa pojemność pamięci, obsługa sieci Ethernet o wysokiej prędkości, funkcjonalności bezprzewodowe, pozwolą na adaptację sterowników z nowymi urządzeniami i funkcjami ciągłego procesu technologicznego. Znaczna część tej rewolucji obejmie integrację sterowników PLC i programowalnych sterowników automatyki PAC, co wpłynie na poprawę komunikacji pomiędzy halą produkcyjną a innymi procesami.