Łukasz miał nie przeżyć. Urodził się z całkowitym brakiem jelita cienkiego i czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. Ale Łukasz żyje - ma 12 lat, świetnie się uczy, nawiązuje relacje i potrzebuje pomocy. Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka na zakup samochodu przystosowanego do potrzeb nastolatka z Bytomia.

Łukasz Łakomy

Łukasz to cudowny umysł, zamknięty w niedoskonałym ciele - kiedy ustaje ból, który funduje mu jego ciało - jest szczęśliwy i walczy o każdy dzień. Teraz do dalszej walki, do możliwości dalszego leczenia, które jest kluczowe w jego przypadku, potrzebny jest samochód.

- Wiemy jak to brzmi - jak fanaberia, ale to nie luksus, a zaspokojenie podstawowych potrzeb - jak oddychanie - mówią rodzice Łukasza.

Łukasz urodził się z całkowitym brakiem jelita cienkiego. Żyje tylko dzięki żywieniu dożylnemu podawanemu przez wszczepiony cewnik wprost do serca. Łukasz kocha kontakt z ludźmi, lubi muzykę, słuchanie audiobooków, matematykę i język angielski.

- Wspieramy go, jak umiemy, by mógł żyć wśród innych. Opieka fizyczna i psychiczna nad Łukaszem nie jest łatwa. Nie tylko rosną jego potrzeby, ale również on sam. Teraz, gdy stał się nastolatkiem, przybiera na wadze jak każdy chłopiec w jego wieku. Do tej pory woziliśmy go samochodem służbowym w foteliku dziecięcym. Nadal go tak wozimy, ale Łukasz waży już 33 kg i wsadzenie go do auta jest już dla mnie nie do zrealizowania - mówi mama Łukasza.

Tu nie chodzi o markę, kolor czy parametry silnika, tylko o samochód, który przewiezie Łukasza wraz z wózkiem (wjedzie do samochodu na nim), podnośnikiem, sprzętami medycznymi potrzebnymi przy jego żywieniu pozajelitowym, w każde ważne i ukochane miejsce: do szkoły, do rodziny i przyjaciół, na turnus rehabilitacyjny, terapie wspierające rozwój, do szpitali itp.

Rodzice Łukasza będą się starać o dofinansowanie z PFRON w ramach programu „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!”, ale zainteresowanie nim jest tak duże, że nie wiedzą, czy uda im się załapać w tej edycji, dlatego proszą o wsparcie.

Link do zbiórki dla Łukasza: https://www.siepomaga.pl/lukasz-lakomy?fbclid=IwAR1c65dQpioxz-Io0eMu8QioUT9JjaS13La7ERfYieayyS25xBbndVIX6YQ