Od nowego roku akademickiego siedziba uczelni przy al. Legionów zapełni się studentami. Po 10 latach PJATK uruchamia w naszym mieście kierunek informatyczny oparty na innowacyjnych metodach nauczania. Podczas zorganizowanych 18 i 19 kwietnia Dni Otwartych zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą uczelni.
Przypomnijmy, że ta warszawska uczelnia otworzyła w Bytomiu swój wydział zamiejscowy już 2003 roku i przez dekadę kształciła studentów na kierunkach informatycznych. W 2013 roku władze PJATK zdecydowały o wygaszeniu studiów na bytomskim wydziale.
Wciąż jednak prężnie działało tu Centrum Badawczo-Rozwojowe - unikalna w skali kraju jednostka specjalizująca się w opracowywaniu innowacyjnych technologii informatycznych dla branży medycznej, sportu, przemysłu obronnego, firm branży medialnej i rozrywkowej. Teraz baza ta zostanie udostępniona studentom.
Czym jest project base learning
Specyfiką studiów na bytomskim wydziale PJATK Bytom będzie wdrożenie nowoczesnej metody nauczania project-based learning. Polega ona na samodzielnej pracy studentów nad określonym projektem.
- W pierwszej fazie realizacji studiów liczymy na stosunkowo niewielką grupę studentów rzędu 30-40 osób. Tak nielicznej grupie możemy zaproponować Project Base Learning. Liczba i zakres projektów będzie definiowany przez naszą kadrę naukową, niemniej studenci będą mieli swobodę w ich realizacji - mówi prof. dr hab. Konrad Wojciechowski, dziekan wydziału.
Jak zaznacza dziekan, wysokie standardy prowadzenia nauczania będą zachowane. - Wykłady czy zajęcia programowe, które są przewidziane w kursie informatyki są takie same jak w Warszawie - tłumaczy dziekan.
Wśród kadry akademickiej znajdą się m.in. wykładowy wywodzący się w Politechniki Śląskiej, a także specjaliści z branży IT, z którymi od lat współpracuje Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
Centrum badawcze bazą dla studentów
Pierwszy etap nauki na Wydziale Informatyki PJATK to studia pierwszego stopnia (inżynierskie), które odbywają się w trybie stacjonarnym i zaocznym. W ramach projektów realizowanych od pierwszego roku studiów studenci poznają praktyczne metody inżynierii oprogramowania wymagane w środowisku zawodowym. Wśród tematów specjalizacyjnych znajdą się m.in. platformy 2D i 3D, czyli drony, platformy autonomiczne.
- Jest to specjalizacja związana z naszymi laboratoriami ruchu i przygotowaniem aplikacji medycznych czy około medycznych, programowaniem gier komputerowych - mówi Marzena Wojciechowska, koordynatorka Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Mamy nadzieje, ze realizując projekty badawcze z różnego rodzaju podmiotami publicznymi, jednostkami z zakresu ochrony zdrowia czy też z przedsiębiorcami, nasi studenci, a potem absolwenci bezpośrednio wkroczą na ten rynek z wiedzą i umiejętnościami praktycznymi - podsumowuje Wojciechowska.
Nabór kandydatów semestr zimowy roku akademickiego 2023/2024 rusza już 4 maja. Więcej na: https://pja.edu.pl/informatyka-bytom/informatyka-bytom-studia-i-stopnia-stacjonarne-polskojezyczne/o-programie/