Coraz więcej polskich miast wprowadza miejskie programy, w ramach których pary starające się o dziecko mogą skorzystać z dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro. Do wdrożenia takiego programu przygotowuje się również nasze miasto.
Działania zmierzające do uruchomienia na terenie Bytomia programu polityki społecznej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Bytomia na lata 2023 - 2026”, rozpoczęły się już kilka miesięcy temu.
W tym celu Urząd Miejski w Bytomiu opracował dokument w oparciu o licencjonowany program Miasta Łodzi, które realizuje przedsięwzięcie od 2016 roku. Jego autorem jest prof. Sławomir Wołczyński z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Wprowadzenie programu dotyczącego leczenia niepłodności jest poprzedzone konkretnymi procedurami, m.in. związanymi z nadzorem określonych służb medycznych. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przygotowany przez Bytom projekt programu trafił do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie.
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej 28 sierpnia bytomscy radni przyjęli uchwały zabezpieczające na początek 650 tys. zł na realizację programu w kolejnych latach.