Na czym polega wynajem długoterminowy aut? Wskazówki dla przedsiębiorców

2 min czytania
Na czym polega wynajem długoterminowy aut? Wskazówki dla przedsiębiorców

Na czym polega wynajem długoterminowy aut? Wskazówki dla przedsiębiorców

Modele biznesowe oparte na subskrypcji są coraz popularniejsze. Zamiast kupować kolejne rzeczy na własność, wybieramy usługi. Podobnie jest w przypadku samochodów na wynajem. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

W wielu firmach auta są niezbędne. Tylko czy faktycznie każdy przedsiębiorca musi kupować pojazd na własność? Alternatywą może być wynajem długoterminowy aut używanych , który ma sporo zalet, zwłaszcza w przypadku firm.

Wynajem długoterminowy auta na czym polega?

Samochód firmowy to niewątpliwie wygoda, ale też szereg obowiązków. Musisz dbać o odpowiednią eksploatację, pilnować terminów przeglądu technicznego czy wykupienia polisy OC. Wynajem długoterminowy aut dostępny np. w Banku BNP Paribas[1] oznacza przede wszystkim możliwość korzystania z pojazdu bez konieczności pilnowania pozostałych aspektów związanych z samochodem. O naprawy, składki OC/AC czy likwidację szkód dba usługodawca, z którym jako przedsiębiorca podpisujesz umowę. Ta zawierana jest najczęściej na okres od 3 do 5 lat.

Miesięczna opłata za auto na wynajem długoterminowy uzależniona jest od kilku czynników. Do najważniejszych należą oczywiście model samochodu, a także limit kilometrów. Główną zaletą wynajmu długoterminowego aut używanych czy nowych jest komfort codziennego korzystania z pojazdu. Nie przejmujesz się zbliżającym się terminem opłacenia polisy OC, stanem technicznym samochodu czy kosztem napraw.

O wszystko troszczy się usługodawca, co przekłada się na Twoją wygodę w praktyce musisz tylko opłacać comiesięczną składkę i ponosić opłaty za tankowanie. Jeżeli zdarzy Ci się awaria albo kolizja nie musisz szukać ani samochodu zastępczego, ani warsztatu, który naprawi auto. Masz cały czas do dyspozycji pojazd w najlepszym stanie technicznym.

Zalety wynajmu długoterminowego!

Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w 2022 roku rynek wynajmu długoterminowego zanotował wzrost o 10,3% względem poprzedniego roku, natomiast łączna sprzedaż samochodów dla firm spadła o 9,9%. Na wynajem długoterminowy decyduje się już niemal 3 na 10 przedsiębiorców/firm wybierających nowe samochody.[2]

Dlaczego coraz częściej wynajem długoterminowy aut wygrywa z leasingiem? W praktyce w obu przypadkach samochody bywają w użyciu firmy przez 2-5 lat. Po tym okresie najczęściej dochodzi do wymiany na nowsze modele. W przypadku leasingu cały proces może okazać się bardziej czasochłonny i skomplikowany. W wynajmie wysokość raty jest stała przez cały okres umowy.

Warto również zaznaczyć, że w leasingu konieczny jest wkład własny. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych na początku działalności, nie może sobie pozwolić na taki wydatek. Jednak co ciekawe, z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczących różnic między leasingiem a wynajmem długoterminowym. Dlatego coraz więcej osób wybiera samochody na wynajem.

Artykuł sponsorowany.

[1] Usługę świadczy Arval Service Lease Polska Sp. z o.o. Arval jest częścią grupy BNP Paribas.

[2] fleet.com.pl/wiadomosci/podsumowanie-wynikow-branzy-leasingowej-w-2022

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktybytom_kf