Na czym polega wynajem długoterminowy aut? Wskazówki dla przedsiębiorców

Modele biznesowe oparte na subskrypcji są coraz popularniejsze. Zamiast kupować kolejne rzeczy na własność, wybieramy usługi. Podobnie jest w przypadku samochodów na wynajem. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

W wielu firmach auta są niezbędne. Tylko czy faktycznie każdy przedsiębiorca musi kupować pojazd na własność? Alternatywą może być wynajem długoterminowy aut używanych, który ma sporo zalet, zwłaszcza w przypadku firm.

Wynajem długoterminowy auta – na czym polega?

Samochód firmowy to niewątpliwie wygoda, ale też szereg obowiązków. Musisz dbać o odpowiednią eksploatację, pilnować terminów przeglądu technicznego czy wykupienia polisy OC. Wynajem długoterminowy aut dostępny np. w Banku BNP Paribas[1] oznacza przede wszystkim możliwość korzystania z pojazdu bez konieczności pilnowania pozostałych aspektów związanych z samochodem. O naprawy, składki OC/AC czy likwidację szkód dba usługodawca, z którym jako przedsiębiorca podpisujesz umowę. Ta zawierana jest najczęściej na okres od 3 do 5 lat.

Miesięczna opłata za auto na wynajem długoterminowy uzależniona jest od kilku czynników. Do najważniejszych należą oczywiście model samochodu, a także limit kilometrów. Główną zaletą wynajmu długoterminowego aut używanych czy nowych jest komfort codziennego korzystania z pojazdu. Nie przejmujesz się zbliżającym się terminem opłacenia polisy OC, stanem technicznym samochodu czy kosztem napraw.

O wszystko troszczy się usługodawca, co przekłada się na Twoją wygodę – w praktyce musisz tylko opłacać comiesięczną składkę i ponosić opłaty za tankowanie. Jeżeli zdarzy Ci się awaria albo kolizja nie musisz szukać ani samochodu zastępczego, ani warsztatu, który naprawi auto. Masz cały czas do dyspozycji pojazd w najlepszym stanie technicznym.

Zalety wynajmu długoterminowego!

Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w 2022 roku rynek wynajmu długoterminowego zanotował wzrost o 10,3% względem poprzedniego roku, natomiast łączna sprzedaż samochodów dla firm spadła o 9,9%. Na wynajem długoterminowy decyduje się już niemal 3 na 10 przedsiębiorców/firm wybierających nowe samochody.[2]

Dlaczego coraz częściej wynajem długoterminowy aut wygrywa z leasingiem? W praktyce w obu przypadkach samochody bywają w użyciu firmy przez 2-5 lat. Po tym okresie najczęściej dochodzi do wymiany na nowsze modele. W przypadku leasingu cały proces może okazać się bardziej czasochłonny i skomplikowany. W wynajmie wysokość raty jest stała przez cały okres umowy.

Warto również zaznaczyć, że w leasingu konieczny jest wkład własny. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych na początku działalności, nie może sobie pozwolić na taki wydatek. Jednak co ciekawe, z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczących różnic między leasingiem a wynajmem długoterminowym. Dlatego coraz więcej osób wybiera samochody na wynajem.

Artykuł sponsorowany.

[1] Usługę świadczy Arval Service Lease Polska Sp. z o.o. Arval jest częścią grupy BNP Paribas.

[2] https://fleet.com.pl/wiadomosci/podsumowanie-wynikow-branzy-leasingowej-w-2022