Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Jakie mury dzielą świat słyszących i świat głuchych? W czwartek, 7 września o 17.30 w Beceku odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Goc, dziennikarką i redaktorką „Tygodnika Powszechnego” i autorką głośnego reportażu „Głusza”, w której oddaje głos osobom głuchym.

Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie - nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku - słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

- Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi - mówi jeden z bohaterów „Głuszy”.- Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.

Za wydaną w 2022 roku przez wydawnictwo Dowody „Głuszę”, autorka otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Książka była nominowana także do Odkryć Empiku 2022 w kategorii Literatura oraz była finalistką Konkursu „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepsza książka wydana w 2022 roku.

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy, a poprowadzi je Adrian Chorębała.