Mijają trzy lata odkąd w Bytomiu realizowany jest innowacyjny projekt „Halo Aktywni 60+”, w którym seniorzy - wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. Od 1 listopada koordynatorem projektu będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zmieni się również numer telefonu oraz dni dyżurów. Od 1 listopada starsi mieszkańcy Bytomia dzwoniąc pod nowy numer 32 388 86 31 będą mogą zasięgnąć porady, pomocy, jak również porozmawiać na różne tematy z seniorami-wolontariuszami, którzy dyżurować będą od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10:00 do 14:00.
Obecnie w działalność Bytomskiego Telefonu Seniora zaangażowanych jest 36 seniorów. Do 31 października działać będzie jeszcze numer telefonu 32 784 78 48, a wolontariusze będą dyżurować od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00.
Miesięcznie wolontariusze odbierają kilkadziesiąt połączeń, a tematy rozmów są różne i dotyczą konkretnych problemów życia codziennego, oferty spędzania wolnego czasu, zdrowia. Nie brak rozmów wynikających z osamotnienia osób starszych i to właśnie te rozmowy są dla wolontariuszy szczególnie ważne.
W czwartek, 26 października w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz spotkał się z seniorami.
- Jak wyglądałby ten świat, gdybyśmy nie rozmawiali. Jesteście przykładem dla innych. Dziękuję Wam w imieniu swoim oraz osób, którym pomogliście. Cieszę się, że wciąż macie wielkie chęci i pomysły, a Bytomski Telefon Seniora będzie funkcjonował jeszcze lepiej, bo w ciągu ostatnich lat każdy z wolontariuszy nabrał dużego doświadczenia - zaznaczał prezydent Mariusz Wołosz.
Bytomski Telefon Seniora powstał w ramach projektu Halo Aktywni 60+ - innowacyjne formy włączenia społecznego osób starszych z wykorzystaniem doświadczeń programu "Let us be active!" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowanego z Funduszy Europejskich.