Mieszkańcy korzystają już ze zmodernizowanej w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego auli w Szkole Podstawowej nr 33 w Miechowicach. W ramach prac docieplony został strop, wymienione grzejniki, oświetlenie, drzwi wejściowe, a sala została pomalowana. Sala została przystosowana do treningów judo, gimnastyki czy treningów funkcjonalnych. Gmina zakupiła wyposażenie siłowni oraz specjalistyczne maty do treningu judo.
Bytom Aktywne Miasto - to projekt, który został wybrany przez mieszkańców do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego 2022/2023. Na projekt zagłosowało 1126 osób.
Nowa aula i nowy sprzęt
Dzięki realizacji inwestycji, aula Szkoły Podstawowej nr 33 została przystosowana do treningów judo, gimnastyki czy treningów funkcjonalnych. Wykonawca - bytomska firma A-Z Comfort - w ramach prac m.in. docieplił stropodach, pomalował salę, wymienił grzejniki, oświetlenie oraz drzwi wejściowe. Gmina zakupiła też wyposażenie siłowni oraz specjalistyczne maty do treningu judo. Realizacja inwestycji wartej 460 tys. zł zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. W odnowionej sali prowadzone są m.in. treningi judo oraz gimnastyki. Dżudocy wcześniej korzystali z mniejszej sali, w której aktualnie trenują pingpongiści.
- Poza Czarnymi Bytom, gdzie również jestem szkoleniowcem, mało który klub judo w Polsce ma takie znakomite warunki do trenowania. Od stycznia ćwiczymy w dużej sali na najwyższej jakości matach oraz korzystamy z profesjonalnie wyposażonej siłowni. Dzieciaki z jeszcze większą radością przychodzą na zajęcia - zapewnia trener Krzysztof Gadacz.
W UKS 33 Miechowice ćwiczy około 170 dzieci od 4. do 14. roku życia. Na zawodach kwalifikowanych młodzi dżudocy reprezentują klub Czarni Bytom.
- UKS powstał w 2006 roku, a w ciągu ostatniej dekady nasi zawodnicy i zawodniczki zdobyli 45 medali mistrzostw Polski, 12 medali w Pucharze Europy oraz medal Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich. Z dużym optymizmem spoglądam w przyszłość, bo wcześniej trenowaliśmy w małej sali. Przy okazji chciałbym podziękować społeczności szkolnej, rodzicom i uczniom oraz panu Wojtkowi Brysiowi. Bez ich zaangażowania ta inwestycja nie powstałaby - dodaje Gadacz.
Ze zmodernizowanej sali korzystają również uczniowie SP 33 podczas zajęć lekcji wychowania fizycznego oraz także nauczyciele i rodzice uczniów, którzy przychodzą do szkoły na zajęcia gimnastyczne.
W uroczystym otwarciu sali wzięli udział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, prezes Czarnych Bytom Małgorzata Wilk oraz prezes Śląskiego Związku Judo Zenon Mościński.
Bytom Aktywne Miasto II
W 2024 roku, również w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, na terenie Szkoły Podstawowej nr 33 powstanie boisko wielofunkcyjne. To nie koniec inwestycji, jakie zostaną zrealizowane w SP 33. W Budżecie Obywatelskim 2023/24 mieszkańcy zagłosowali za realizacją projektu „Bytom Aktywne Miasto II”, który przewiduje odnowienie boiska wielofunkcyjnego na terenie szkoły. Aktualnie asfaltowe boisko, które jest użytkowane od 35 lat, jest w złym stanie. Na projekt zagłosowało 1013 bytomian. W ramach prac wykonawca m.in. wykona nawierzchnię boiska z poliuretanu, zamontuje piłkochwyty wokół boiska, kosze do koszykówki, słupki i siatki do gry w siatkówkę oraz ławki i pojemniki na odpady. Gmina zakupi sprzęt sportowy. Inwestycja ma kosztować blisko 500 tys. zł. Wkrótce zostanie opracowany program funkcjonalno-użytkowy, następnie będzie ogłoszony przetarg, który powinien zakończyć się wiosną. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.